Kellemetlen lehelet és sárga fogak? A dohányfüst ennél jóval több kellemetlenséget okoz fogaink számára. A dohányosok körében háromszor gyakoribb a fogágybetegségek kialakulása, a csont leépülése és a fogak elvesztésének veszélye – és ehhez elég napi 5-10 szál cigaretta elszívása is!
Ha épp próbálnánk leszokni a dohányzásról, eláruljuk, mit nyerhetünk vele szájüregünk egészsége szempontjából.
Egészségesebb íny
A dohányzás az egyik legnagyobb kockázatot jelenti a fogágybetegségek kialakulásában, mely a felnőttkori fogvesztés első számú oka.
A dohányfüstben található nikotin lerakódik a fogakra, az ínyre és a nyelvre, kiszárítja azokat és csökkenti a nyál baktériumlemosó szerepét. Emiatt fokozódik a plakk képződés és csökken az ínytapadás.
A dohányfüstben található mintegy négyszer toxikus vegyület a nyálkahártyán keresztül felszívódva csökkenti a szájüreg ellenállóképességét a fertőzésekkel szemben; károsítja a fogíny sejtjeit, a vérereket, lassítja a keringést, ezáltal nehezíti a fogínygyulladás leküzdését és az íny regenerációját.
Ha ez nem lenne elég, a dohányzás hajlamos elfedi a fogínybetegség figyelmeztető tüneteit is.
A fogmosás során fellépő fogínyvérzés, vagy a kivörösödött fogíny a fogínygyulladás korai, intő jelei, ám mivel a nikotin csökkenti a fogíny vérellátását, ezek gyakran elmaradnak, és már csak későn fordulunk orvoshoz.
Egészséges fogágy
A szájüregben elszaporodó baktériumok nem állnak meg a fogínynél, méreganyagaik lebontják a kötőszöveteket és csontokat is- mégpedig az átlagosnál jóval gyorsabban. A szövetek pusztulásával a fogak gyorsan kilazulnak, majd kihullanak. A gyulladt fogágy pedig a fogbeültetést is komplikáltabbá, vagy akár lehetetlenné teszi.
A statisztikák szerint dohányosok esetén a csontpusztulás mértéke még megfelelő szájhigiénia mellett is kétszerese a nemdohányosok csontpusztulási mértékének.
Kevesebb fogkő
A dohányban található nikotin csökkenti a nyáltermelést, így könnyebben szaporodnak a baktériumok és halmozódik fel a fogkő a szájban.
Gyorsabb gyógyulás
A dohányzás csökkenti a véráramban az oxigén mennyiségét, mely fontos szerepet tölt be a szervezet gyógyulási folyamatainál. Emiatt a különböző fogászati, vagy szájsebészeti beavatkozások esetén (foghúzás, fogbeültetés, gyökérkezelés, bölcsességfogeltávolítás stb.) a krónikus dohányosoknak lassabb regenerációval és hosszabb felépülési idővel kell szembenézniük.
Fehérebb fogak
A legszembetűnőbb fogelszíneződést a dohányzás okozza; egy komoly dohányosnál akár a fogak jelentős felületét érintheti a sárgás, sötétbarna vagy akár fekete elszíneződés. A nikotin és kátrány idővel a fogak belső szerkezetébe is beleivódhat belső elszíneződést okozva.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/