A megfelelő szájápolási rutin kulcsfontosságú a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez. Mutatjuk, mik azok a jelek, melyek alapján valószínűleg változtatnunk kell fogápolási szokásainkon.
1. Fogszuvasodás
A megfelelő szájhigiénia hiányának egyik leggyakoribb következménye a fogszuvasodás.
A plakk-képződés természetes folyamat, amely étkezés után 20 perccel megkezdődik, különösen, ha szénhidrátban és cukrokban gazdag ételeket, italokat fogyasztunk. A plakkban élő baktériumok a fogzománcot roncsoló, és hosszabb távon fogszuvasodáshoz vezető savas kémhatást idéznek elő. Előszeretettel szaporodnak a fogkefével nehezen elérhető résekben, a fog és az ínyszél közötti területeken. A káros baktériumok és toxinjaik a fogíny egészségét is veszélyeztetik; beindítják a szervezet védekezőmechanizmusait, gyulladásos reakciót váltva ki az ínyben, hogy felvegye a harcot a fertőzéssel.
A fogak és az íny egészségének megőrzéséhez fontos, hogy legalább naponta kétszer, reggel és este mossunk fogat, legalább 2 percen keresztül. A fogmosásra ne közvetlenül étkezés után kerüljön sor – különösen ha magas savtartalmú ételt vagy italt fogyasztottunk. Ilyenkor érdemes körülbelül fél-egy órát várni, amíg a nyálunk közömbösíti a savak hatását a szájüregben, helyreáll az egészséges pH-érték, és a savtól átmenetileg felpuhult fogzománc visszanyeri keménységét.
A fogkefe mellett ajánlott a fogselyem használata is, amellyel a szűk fogközöket, valamint a fogak egymással érintkező felszínét is meg tudjuk tisztítani. A felnőttkori fogszuvasodás ugyanis jellemzően ezeken a területeken jelenik meg.
2. Rossz lehelet
A rossz lehelet (halitózis) még akkor is felléphet, ha nincs szuvas fogunk. Okozhatja gyulladt fogíny, felhalmozódott fogkő, vagy akár a nem megfelelő a szájápolási rutin is.
Rendszeres és alapos tisztítás nélkül a szájban lévő baktériumok, felhalmozódnak a fogak, a nyelv és az íny felszínén. Ennek elkerülése érdekében a fogkefe mellé érdemes fogselymet, fogköztisztító kefét vagy nyelvkaparót is használnunk.
3. Fogínygyulladás
A nem megfelelő szájhigiénia gyulladást okozhat a fogínyben is, melynek jellegzetes tünete a vörös, duzzadt, érzékeny, illetve a fogmosás során vérző fogíny. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a vérző felületet ne kíméljük, mert ez esetben a káros folyamat megállíthatatlanul halad előre. Puha sörtéjű fogkefe segítségével finoman, de alaposan, körkörös mozdulatokkal mossunk fogat rendszeresen, akkor is, amikor fogínyvérzést tapasztalunk.
4. Fogkőképződés
A fogkő a lepedék (dentális plakk) mineralizációjával alakul ki, melyet a fognyakon, és az ínyhez közeli területeken nem könnyű maradéktalanul eltávolítani.
A lerakódott plakkba beépülő kalciumból és egyéb ásványi anyagokból képződő fogkő a baktériumok melegágya, amely fogínygyulladást, fogínyvérzést, és idővel fogínysorvadást okozhat. Épp ezért az alapos és szakszerű fogápolás mellett nagyon fontos a rendszeres, legalább félévente történő fogkőeltávolítás is.
5. Fogelszíneződés
A rossz szájhigiénia miatt a fogaink el is színeződhetnek. A plakk és a fogkőlerakódás sárgás vagy barnás foltokat okozhat, de az elfogyasztott ételeinkben és italainkban található pigmentanyagok lerakódása is kiválhat elszíneződést.
Ilyenek a vörösbor, a kávé, a tea, cigaretta, a szénsavas üdítőitalok, gyümölcslevek, valamint az élénk színű ételek (répa, ketchup, curry, bogyós gyümölcsök, cékla, a pirospaprika).
A savas ételek és italok, citrusfélék, ecetes savanyúságok vagy szénsavas üdítők elősegíthetik a fogeróziót, azaz a zománc kopását. Ilyenkor a zománc leépülésével a fog egyre inkább áttetszővé válik és látható lesz az alatta lévő a sárgás színű dentin.
Az ételek és italok által okozott felrakódások általában hatékonyan eltávolíthatók Airbrush homokfúvásos fogtisztító kezeléssel is. Komolyabb esetben fogfehérítéssel nyerhetjük vissza hófehér fogainkat.
Mondanunk se kell, hogy a megfelelő szájápolás mellett elengedhetetlen a rendszeres, évi egy alkalommal beiktatott – fogkőeltávolítással egybe kötött – fogászati szűrővizsgálat is.
Szeretettel várunk az Oralcentrumban, amely nemcsak panoráma röntgennel, de a legmodernebb, minimális sugárterhelésű CB CT-vel is fel van szerelve, így minden diagnosztika helyben elintézhető.
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/