Bár a műfogsor viszonylag gyorsan és kedvező áron, műtéti beavatkozás nélkül is elkészíthető, számos ok miatt kompromisszummal járhat.
Nézzük, melyek azok a leggyakoribb problémák, amelyek megkeseríthetik a műfogsorviselők életét!
Irritáció
A műfogsor megszokása az esetek többségében időt és türelmet igényel, nem megy egyik napról a másikra. A fogsor eleinte dörzsölhet, nyomhat, irritációt okozhat bizonyos területeken.
Az íny és a száj nyálkahártya puha szövetei fokozottan érzékenyek, ezért időbe telik, míg megszokjuk az új eszközt.
Ha a fogsor nem illeszkedik pontosan és/vagy mozog, gyakran feltörheti az ínyt, amelyből fájdalmas ínygyulladás, a felszíni sérülésekből pedig idővel fekélyesedés is kialakulhat.
A gyakori igazítások és orvosi kontroll segíthetnek, hogy a protézis kényelmesebb legyen.
Mozgás
Sajnos – különösen az alsó fogsor esetén – a kivehető protézis stabil megtámasztása még protézisragasztóval is problémás lehet.
Amennyiben nem maradt pillérfog, amelyhez a fogsor rögzíthető, az elmozdulhat, billeghet, mely nemcsak beszéd, nevetés, tüsszentés vagy köhögés közben okozhat kellemetlenséget, de az evést is rendkívül körülményessé teszi.
Idegen test érzés
Gyakori panasz a páciensek részéről, hogy a fogsort egy zavaró, idegen testként érzékelik a szájüregben, mely kellemetlenül fokozza a nyálelválasztást, „útban van”, vagy akár öklendezést vált ki.
Időbe telik, amíg a nyelv és az arc izomzata alkalmazkodik a műfogsorhoz és már nem érzékeljük idegen testként.
Megváltozott hangképzés
A műfogsor viselése a hangképzést is nehezíti, csúszkálhat, útban lehet a nyelvünk, vagy a felső fogsor esetén a műanyag szájpadlás lemez. Emiatt átmenetileg kialakulhat selypítés, vagy egyes hangok kiejtésének torzulása.
Romló szájhigiénia
Mivel a műfogsor alatt könnyen megrekedhetnek az ételmaradékok, ez gyakran diszkomfortérzéshez, ínygyulladáshoz és rossz lehelethez vezethet. A hanyagabb szájhigiénia a fogsornak sem tesz jót, a saját fogakhoz hasonlóan szintén felhalmozódhat rajta a lepedék, a fogkő, emellett el is színeződhet.
A kivehető protézis minden étkezés után speciális eszközök segítségével végzett, igen alapos tisztítást igényel, ami időigényes lehet.
Leszűkült étrend
Egy mozgó vagy nem teljesen stabil műfogsor megnehezíti az étkezést, és ellehetetleníti a harapást vagy a keményebb ételek megrágását, ami gyomorpanaszokhoz és felszívódási zavarokhoz vezet. A felső műfogsor esetén pedig a szájpadlásra tapadó műanyag lemez miatt romlik az ízérzékelés, sőt gyakran okoz hányingert. A pontatlanul illeszkedő műfogsoroknál az is előfordulhat, hogy alámegy és összegyűlik alatta az étel. A kivehető műfogsor esetén gyakran végleg le kell mondani kedvenc fogásainkról, a keményebb vagy ragacsos ételek fogyasztásáról.
Lehetséges-e az implantátummal való fogpótlás teljes foghiány esetén?
Igen, az implantátummal történő fogpótlás teljes alsó vagy felső fogsor esetén fennálló foghiány – és akár szegényes csontkínálat- esetén is kivitelezhető. Az innovatív All-on-4 technológia segítségével állcsontonként mindössze 4 implantátum beültetésével lehet stabilan rögzített fogsorunk.
Az állcsont legstabilabb részébe, speciális szögben behelyezett, átlagosnál nagyobb méretű implantátumok megfelelő alapot biztosítanak a teljes fogsor rögzítéséhez, ami sokkal kényelmesebb és tartósabb alternatívát jelent a hagyományos kivehető protézisekkel szemben.
Az azonnal terhelhető All-on-4™ implantátumok gyorsan és költséghatékonyan, egyetlen műtéti beavatkozással helyreállítják a teljes fogívet, és az eredeti fogak esztétikáját, funkcióját és kényelmét.
A műtét után máris egy ideglenes, de stabilan rögzített fogsorral hagyhatjuk el a rendelőt, melyet végig viselhetünk a pár hónapos gyógyulási idő alatt.
Ha teljes fogpótlásra van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal! Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/