Fogorvos
No Comments

1. Fogínysorvadás

Az időskori fogvesztés leggyakoribb oka nem a fogszuvasodás, hanem a fogínysorvadás és a fogágybetegség.

Ilyenkor a kezeletlen fogínygyulladás terjed tovább a fogágy további szöveteire baktériumokkal teli tasakokat alakítva ki.

Ennek következtében leépülnek a fog támasztószövetei, valamint a fog körüli csontállomány is sorvadásnak indul, ami idővel a fogak meglazulásához és elvesztéséhez vezethet.

A fogágybetegség kialakulásának oka általában az elégtelen szájhigiénia (pl. fogkő), de kiválthatja dohányzás, gyógyszerek, valamint genetikai tényezők is.

Emellett előidézheti betegség (pl. cukorbetegség, szívbetegség), vagy hormonális okok is; például a  menopauza alatt a női szervezetben olyan hormonális változások mennek végbe, melyek fokozhatják a már meglévő fogínysorvadás tüneteit és elősegíthetik a szövetek pusztulását.

 

2. Étkezési szokások

 A fogvesztés másik leggyakoribb oka a fogszuvasodás, mely a rossz étkezési szokásokból adódik. A cukor-és magas keményítő tartalmú szénhidrátok lebontása közben a szájüregben élő baktériumok káros savakat termelnek, melyek kioldják a fogzománc ásványianyagtartalmát és fogszuvasodáshoz vezetnek.

De a szénsavas italok legalább annyira károsak a fogzománcra, mint a finomított szénhidrátok, mivel kioldják a fogzománc ásványi anyagait.

Étrendünk módosításával sokat tehetünk fogaink egészségéért! Érdemes csökkenti a cukorbevitelt, a nassolást és növelni az alacsony savtartalmú és alacsony cukortartalmú élelmiszerek fogyasztását, mint például a víz, a tejtermékek, a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonák.

 

3. Szájhigiénia

 A fogágybetegség általában egy hétköznapinak tűnő fogínygyulladással indul, melyet a fogakon megtapadó lepedék (plakk) okoz. Az étkezés után lerakódó és el nem távolított plakk 1-2 nap alatt mineralizálódik, és fognyakak körül, sőt az íny alatt is fogkőlerakódásokat okoz.

A fogkő pedig a baktériumok melegágya, melyek gyulladást okoznak a fogak körüli területeken: fogínyvérzéssel, duzzanattal, tasakokkal.

A fogkő erősen tapad a fogak felszínéhez, ezért eltávolításuk kizárólag rendelői eszközökkel lehetséges: ultrahangos fogkőeltávolítással.

A fogkőképződés bizonyos fokig természetes folyamat, ám mértéke egyéni adottság függvénye és több tényező is befolyásolja: a genetikánk, a nyálunk összetétele, a táplálkozásunk és persze a szájhigiéniánk.

Gondos fogmosással és megfelelő fogápolási eszközökkel (elektromos fogkefe, a fogselyem, a szájzuhany, a fogköztisztító kefe, egycsomós fogkefe, superfloss stb.) a fogkőképződés egész biztosan csökkenthető.

 

4. Balesetek

Sajnos kisebb-nagyobb balesetekben (esés, ütés, bicikli-vagy autóbaleset) vagy akár sportolás közben is elveszíthetjük fogainkat. A legtöbb esetben a fogak csak részben sérülnek (letörhetnek, megrepedhetnek, kimozdulhatnak a helyükről), de akár végleg is veszíthetjük őket.

Emiatt nagyon fontos a megelőzés, a bukósisak vagy fogvédő használata, valamint vezetés közben a biztonsági övé. Persze időnként a legnagyobb óvatosság mellett sem tudjuk megakadályozni a balesetet. Ha ez megtörténik, rengeteg lehetőség áll rendelkezésre a hiányzó fogak pótlására és a mosoly helyreállítására egy baleset után. 

 

5. Fogcsikorgatás

Az éjszakai fogcsikorgatást vagy fogszorítást (bruxizmus) általában a stresszel hozzák összefüggésbe, de számos más tényező is kiválthatja: pl. hiányzó vagy rosszul illeszkedő fogak, túl magas tömések, fogpótlások, szabálytalan harapás, féloldalas rágás, helytelen fogszabályozás, sokízületi gyulladás, alvási apnoe stb.

Az éjszakai csikorgatás és szorítás során a fogak a normál rágóerőnél jóval nagyobb, négyzetcentiméterenként akár 40 kg-os nyomással feszülnek egymásnak, miközben oldalirányban is elmozdulnak, ez pedig elképesztő terhelést ró rájuk.

A folyamatos csikorgatás nemcsak a fogfelszínt, a zománcot vagy a fogpótlások kerámia leplezését károsítja, a frontfogak élei lekopnak, fognyaki kopások alakulnak ki. A bruxizmus károsan hat a fogak tartószerkezetére, a fogak, implantátumok akár ki is lazulhatnak.

Fogcsikorgatás esetén javasolt a kivehető, éjszakai harapásemelő sín használata, mely hatásosan védi a fogakat a rájuk nehezedő nyomástól, és súrlódási erőtől.

 

6. Dohányzás

Tudjuk, hogy a dohányfüst csúnyán elszínezi a fogakat és kedvez a fogkőképződésnek is, de emellett számos káros hatása van. A statisztikák szerint a dohányosok körében háromszor gyakoribb a fogágybetegségek kialakulása, a csont leépülése és a fogak elvesztésének veszélye – és ehhez elég napi 5-10 szál cigaretta elszívása is!

A nikotin rárakódik a fogakra, a fogínyre és a nyelvre, kiszárítja azokat és csökkenti a nyál baktérium-lemosó szerepét. Emellett a dohányfüst mérgező vegyületei felszívódnak a nyálkahártyán keresztül és csökkentik a szájüreg lokális védekezőrendszerének működését.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

24 dec, 2022

A fogak elszíneződésének okai

Ahány ember, annyi árnyalat. Ahogy fogaink alakja, úgy színük is egyedi, melyet számos tényező befolyásol. Az alap fogszínünk úgymond kódolva van, velünk születik, kinek fehérebbek és fényesebbek, kinek sárgábbak a… Tovább
24 jún, 2022

Egészséges mosoly idős korban is! 2.

Az öregedésről leginkább a ráncok és az ősz haj jut eszünkbe, pedig az idő múlása fogainkon is nyomot hagy. Lássuk hogy, és mit tehetünk ellene!   Fogszuvasodás   A fogszuvasodás kockázata… Tovább
30 júl, 2023

Miért fontos a fogászati szűrés?

Az alapos fogápolással és a rendszeres fogorvosi látogatással nemcsak fogainkat kímélhetjük meg, de a pénztárcánkat is.   Miért olyan fontos a megelőzés?   A legtöbb ember számára a fogorvoshoz való… Tovább
28 júl, 2023

Magabiztos mosoly- CAD/CAM technológiával

A CAD/CAM technológia napjaink leginnovatívabb számítógépes fogpótlás tervező és gyártó technológiája, melynek segítségével tökéletes illesztésű, nanométeres pontosságú, természetesen élethű pótlások készülhetnek a páciensek számára.     Mi az a CAD/CAM technológia?… Tovább
30 jún, 2023

5 jel, hogy a szájhigiéniánk nem megfelelő

A megfelelő szájápolási rutin kulcsfontosságú a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez. Mutatjuk, mik azok a jelek, melyek alapján valószínűleg változtatnunk kell fogápolási szokásainkon.   1. Fogszuvasodás A megfelelő szájhigiénia hiányának… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük