Fogorvos
No Comments

Érdekes tény, hogy a legtöbb embernek rágás során van egy domináns oldala, amelyet tudat alatt preferál, és ez teljesen független attól, hogy jobb, vagy balkezes-e.

 

 

Például, ha az állkapocs egyik oldala elmaradt a növekedésben, akkor valószínűleg inkább a másik oldalt használjuk.

De más tényezők is hozzájárulhatnak a féloldalas rágáshoz; pl. fájdalmas vagy érzékeny fogak, fogínygyulladás, hiányzó fogak, állkapocsízületi panaszok.

Az azonban leszögezhető, hogy a féloldalas rágás hosszútávon nemcsak fogaink és szájüregünk, de egész szervezetünk egészségét veszélyezteti.

A kiegyensúlyozatlan rágás során a rágóizmok és az állkapocs egyoldalú terhelésnek van kitéve, míg a másik oldat kíméljük. Ez hosszú távon az állkapocs ízület egyenlőtlen kopáshoz vezethet, fájdalmat és diszfunkcionális működést okozva.

 

 

Mi történik, ha csak az egyik oldalról rágunk?

 

A fogak kopása

 

Normális esetben a rágóerő megoszlik a száj két oldala között, így fogaink egyenletesen kopnak. Ha csak az egyik oldalt használjuk, a terhelt oldal sokkal gyorsabb ütemben kopik, ami nemcsak a fogak és az íny állapotára káros, de az állkapocs ízületre is, mely általában az ellentétes oldalon jelez fájdalommal.

 

Érzékenység a rágási oldalon

 

A fogérzékenységet a fog belső, puhább rétege, az ún. dentin szabaddá válása okozza, amely közvetíti a különböző külső ingereket a fogidegekhez.

Azon az oldalon, ahol rágunk, a zománc kopása nyilvánvalóan felgyorsul, az alatta lévő dentin pedig érzékenyen reagál a hőhatásokra (hidegre, melegre), vagy a savas ételekre, italokra.

 

Aszimmetrikus arc

 

Ha csak az egyik oldalon rágunk, akkor csak arcunk egyik oldalának izmait használjuk. Itt a rágóizmok feszesebbé és tónusosabbá válnak, ami az arc aszimmetriáját okozhatja.

 

Állkapocsízületi panaszok

 

Az állkapocsízület, azaz a temporomandibularis ízület, közvetlenül a fülünk előtt van, fő feladata pedig, hogy rágás és beszéd közben támogassa és koordinálja az alsó állkapcsot. Amikor az egyik oldalon rágunk az ízület másik oldala viseli a stresszt és a fokozott igénybevételt.

Ez hosszú távon sok problémát okoz, mint az arc aszimmetriája, az állkapocs fájdalma, az állkapocs és az arc funkcionális egyensúlyának elvesztése. A vele járó kellemetlen panaszok pedig a kattogás, fülzúgás, szájnyitási korlátozottság, fejfájás.

 

 

Lepedékképződés, fogínygyulladás

 

A rágás a fogak tisztán tartásának természetes folyamata. Ha csak az egyik oldalon rágunk, a másik oldalon fokozódik a lepedéklerakódás, és a kártékony baktériumok elszaporodása, amely a fogínybetegségek és fogszuvasodás magasabb kockázatával jár.

 

 

Fontos tehát, hogy mindkét oldalon, kiegyensúlyozottan rágjunk, hogy elkerüljük az állkapocs és a fogak egyoldalú terhelését, és megőrizzük a szájüreg egészségét.

Ha valami miatt nem tudunk megfelelően rágni, mielőbb keressük fel a fogorvosunkat, hogy megtudjuk és kezeltessük a fájdalom kiváltó okát.

Amennyiben a hiányzó fogak miatt nem tudunk megfelelően rágni, számos lehetőség áll rendelkezésünkre, mint például a hidaktól az implantátumokon át a kivehető fogsorokig.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

17 ápr, 2023

4 tévhit a fogfehérítéssel kapcsolatban

A fogszín egy velünk született tulajdonság, ha szerencsések vagyunk fehér, ha kevésbé, akkor sárgásabb fogakat örököltünk. Persze az örökölt hófehér fog sem garancia az élethosszig tartó varázslatos mosolyra, mivel a… Tovább
29 ápr, 2024

A gluténérzékenység és a fogaink

A cöliákia (gluténérzékenység, lisztérzékenység) olyan autoimmun betegség, mely az egész szervezet – köztük a szájüreg egészségére is – kihatással van. Mivel a szájüregi problémák gyakran a betegség legelső jelei lehetnek,… Tovább
31 márc, 2023

Mikor van szükség fogászati góckutatásra?

Ha hónapok óta hullik a hajunk, ismeretlen eredetű ízületei fájdalmak, emésztési panaszok vagy bőrtünetek kínoznak minket, érdemes részt vennünk egy fogászati góckutatáson. Egy beteg fogból fájdalom és egyéb helyi tünetek… Tovább
31 aug, 2023

Fogászati granulóma: tünetek, okok és kezelés

A fogászati granuloma gyakorlatilag egy a foggyökér csúcsa körül képződött gennyzacskó, mely gyakran tünetmentesen fejlődik tovább egyre nagyobb méretű cisztává, anélkül, hogy bármilyen tünetet vagy panaszt okozna.     A… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük