Fogorvos
No Comments

Ahány ember, annyi árnyalat. Ahogy fogaink alakja, úgy színük is egyedi, melyet számos tényező befolyásol. Az alap fogszínünk úgymond kódolva van, velünk születik, kinek fehérebbek és fényesebbek, kinek sárgábbak a fogai- ez pusztán szerencse (na meg a génjeink) kérdése. A többit azonban életmódunk alakítja.

 

 

Genetika

A fogak színét a fog belső rétege a dentin és azt borító zománcréteg színe és vastagsága határozza meg. A vékonyabb szerkezetű, áttetszőbb fogak sötétebbnek tűnnek, mint a vastagabb, szilárdabb szerkezetűek, melyek jobban ellenállnak a savaknak és a kopásnak is.

Veleszületett sárga fogaknál a fogfehérítés sem lesz feltétlen eredményes, ilyenkor inkább az esztétikai fogászati beavatkozások (kerámia héjak, fémmentes cirkon koronák) varázsolnak gyönyörű mosolyt.

 

A fogelszíneződésnek külső és belső oka egyaránt lehet, a kezelés módja is ettől, illetve a színeződés mértékétől függ.

A külső elszíneződés csak a fogzománcot érinti, és elsősorban étkezési szokásaink alakítják. Ezek a felületi elszíneződések a különböző színező hatású italokból, ételekből, valamint a dohányzásból adódnak.

 

Belső elszíneződésnél már a fog belső része, a dentin színeződik el, ha például a fog valamely trauma következtében elhal, vagy gyökérkezelni kell.

 

 

Étkezési szokások

Sajnos egyes népszerű ételek és italok rendszeres fogyasztása csúnyán elszínezheti a fogainkat, ilyenek a tea, a kávé, a vörösbor, a kávé, a kóla vagy a színes gyümölcslevek.

Ételek közül a szójaszósz, curry, paradicsomszósz, és a bogyós gyümölcsök, balzsamecet és a cékla veszélyesek.

 

Az ételek okozta fogelszíneződésekkel szemben a házi praktikák már eredménytelenek, sőt a fogzománcban is kárt tehetnek. De professzionális fogfehérítéssel egyszerűen és biztonságosan visszakaphatjuk ragyogóan fehér fogainkat.

 

 

Dohányzás

A leglátványosabb fogelszíneződést a dohányzás okozza, egy komoly dohányosnál a fognyaki részétől kiindulva a fog harmadát vagy akár felét is érintheti a sötétbarna vagy fekete elszíneződés. Ennek oka a cigarettában található nikotin és kátrány, melyek idővel a fogak belső szerkezetébe is beleivódhatnak, belső elszíneződést okozva.

 

 

Fogkő

Ha a fogmosással nem távolítjuk el megfelelően a fogakra tapadt plakkot, a felhalmozódott lepedék és az így kialakuló fogkő is megváltoztathatja a fogaik színét. A plakk egy alapos fogmosással, fogselymezéssel 1-2 napon belül eltávolítható, ám ha megszilárdul, a sárgás-barnás fogkőtől már csak rendelői körülmények közt szabadulhatunk meg.

Mivel a fogkő az ínygyulladás és a fogágybetegségek, jobb, mielőbb bejelentkeznünk egy ultrahangos fogkőeltávolításra.

 

Betegségek, gyógyszerek

A szervezetben bekövetkező változások, gyógyszeres vagy egyéb kezelések (pl. kemoterápia, egyes antibiotikumok, vérnyomáscsökkentők, szájöblítők, túlzott flouridbevitel) is megváltoztathatják a fogak színét.

 

Gyökérkezelés

Gyökérkezelés után –egyes gyökértömőanyagok hatására- előfordulhat, hogy a gyökérkezelt fog idővel beszürkül.

Ilyen esetben alkalmazzuk az úgynevezett belső fogfehérítést.

Ez annyiban tér el az otthoni vagy rendelői fogfehérítéstől, hogy a fehérítő gélt a fog belsejében kialakított kis résbe helyezzük be, és egy ideiglenes tömőanyaggal zárjuk le. A folyamatot általában 3 alkalommal ismételjük, 5-10 naponta, míg el nem érjük a kívánt árnyalatot. Ez után következik a fog végleges töméssel történő lezárása.

 

 

Elhalt fogak

Amikor egy fog valamilyen trauma vagy fogszuvasodás következtében elhal, a fogbélben olyan melléktermékek képződnek, melyek a dentinbe épülve szürkés elszíneződést okoznak.

Az elszürkülést a frontfogakon (metsző- és szemfogakon) lehet észrevenni, az őrlőfogakra nem jellemző az elszíneződés.

Az elhalt fogak kezeléséhez gyökérkezelésre van szükség, a fog eredeti színének helyreállításához pedig belső fogfehérítésre, illetve a fog nagyobb védelme érdekében a fémmentes cirkon korona is megoldás lehet.

 

Életkor

Sajnos az évek múlása nemcsak hajunkon vagy bőrünkön hagy nyomot, de fogainkon is. Az idő előre haladtával a fogzománc kopik, elvékonyodik, és az alatta átütő dentin miatt fogaink egyre sárgábbá válnak, amely a korral ráadásul maga is egyre sötétebb árnyalatot vesz fel.

A mindennapos igénybevétel (rágás) hatására az évtizedek alatt a fogakon mikrorepedések alakulnak ki, melyekben az elfogyasztott ételekből, lepedékekből lerakódások keletkeznek

Ennek köszönhető, hogy fogainkat egyre fénytelenebbnek és sárgábbnak látjuk.

 

Fogerózió

A fogerózió vagy saverózió olyan kémiai savhatásra (savas italok, ételek, gyomorsav stb.) bekövetkező fogkopás, amely a fogzománc fokozatos elvékonyodásával, leépülésével jár. A folyamat eleinte teljesen fájdalommentes, a fogérzékenység csak későbbi tünet, legfeljebb azt vehetjük észre, hogy fogaink fénye fokozatosan megkopik és sárgás színezetű lesz.

 

Fogcsikorgatás

A  fogcsikorgatás erősen koptatja a zománcot, ami leépülve látni engedi a sárgás színű dentint, illetve fokozza a már említett mikrorepedések kialakulását is, tovább rontva a fog helyzetét.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

29 jan, 2021

Miért félünk a fogorvostól?

Valószínűleg sokan emlékszünk az iskolafogászat borzalmaira, melynek köszönhetően évtizedekkel később is összeszoruló gyomorral ülünk be a fogorvosi székbe. Már ha beülünk egyáltalán. Mert sokan vannak, akiknél a félelem mindent felülír,… Tovább
13 dec, 2021

Cukorba mártott ünnepek 2.

A „kísértések havában” se kell hátat fordítanunk minden csábításnak, elég, ha kicsit jobban odafigyelünk a fogápolásra. És persze az se mindegy, mibe harapunk bele- ha nem szeretnénk a fogászati ügyeleten… Tovább
28 aug, 2022

Ha kiesett a tömés…

Nem kellemes érzés egy jóízű étkezés közben fogtömésre harapni, de ha van tömött fogunk ez bármikor előfordulhat.   Az első pillanat a meglepetése: mi ez az idegen anyag a szánkban?… Tovább
26 febr, 2023

Az állkapocsízületi panaszok és meglepő következményei

Állandó kialvatlanság, merev nyak és tarkó, gyakori fejfájás, arcfájdalmak, fülzúgás, szédülés… Rejtélyes tünetek, melyekkel már számtalan orvost megjártunk-eredménytelenül. Ha a fenti tüneteket mi is tapasztaljuk, akkor elképzelhető, hogy panaszaink mögött… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük