Fogfájás Fogszuvasodás
No Comments

Próbáljunk visszaemlékezni, mennyi idő is telt el a legutóbbi fogorvosi vizsgálatunk óta? Egy év, kettő vagy ennél is több? Ha nem tapasztalunk fájdalmat, gyakran nem érezzük szükségét, hogy bejelentkezzünk egy fogászati kontrollra, de ez esetben nem vagyunk tisztában a rejtett fogszuvasodás kockázatával.

 

A rejtett szuvas fogak amellett, hogy nem láthatók, teljesen tünetmentesek lehetnek, mégis alattomos ellenségei a fogak egészségének, ha túl későn fedezik fel őket. Ahhoz, hogy a fogszuvasodást még időben diagnosztizálhassuk, panoráma röntgennel kombinált, rendszeres fogászati ellenőrzésre van szükség.

 

Mitől alakul ki a fogszuvasodás?

A fogszuvasodás a fogzománc felpuhulása, és a fogszerkezet károsodása következtében alakul ki, amelyet a fogakon megtapadó, plakkból származó baktériumok savtermelő munkája okoz. Ha a zománc ásványianyag-vesztése kezeletlen marad, üreg alakulhat ki a fogban. Beavatkozás nélkül az üreg egyre tágul, a fertőzés pedig halad tovább a fog további, mélyebb rétegei felé. Amikor már az idegekhez közeli dentin is érintetté válik, a fog érzékennyé válik hideg, meleg ingerekre, majd idővel spontán is fájni kezd. A fogszuvasodásnak ezen a ponton általában már látható jele is van.

 

Miben más a rejtett fogszuvasodás?

A rejtett vagy okkult fogszuvasodás a fogfelszínen nem látható fogszuvasodást jelenti, mely egy alapos, rutin fogorvosi vizsgálat alkalmával sem feltétlen ismerhető fel, általában fogászati röntgen vagy 3D CBCT is szükséges hozzá.

Ezek a szuvas részek mélyen elrejtőzhetnek az őrlő fogak barázdáiban és repedéseiben, meglapulhatnak a régi tömések alatt vagy széleiken, meghúzódhatnak a fogak között a szomszédos fogakkal érintkező területeken, vagy a régi, rosszul záró fogpótlások alatt egyaránt. Mivel a folyamat sokáig nem okoz panaszt, így évekig észrevétlenül haladhatnak előre, ami a fog jelentős károsodáshoz vezethet.

 

A rejtett fogszuvasodás tünetei

Ahogy a neve is mutatja, a rejtett fogszuvasodásnak kívülről nincs, vagy csupán minimális jele van, mivel szabad szemmel nem látható vagy rejtett helyen lapul. A szuvasodás előrehaladtával azonban olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a fogak érzékenysége, fájdalom vagy elszíneződések a fogak felszínén. Ezen a ponton a fog sérülése már jelentős lehet, és komolyabb kezelést igényelhet, például tömést, fogbetétet vagy gyökérkezelést és koronát.

Gyakori, hogy fogzománc teljesen épnek, vagy csak minimálisan demineralizáltnak tűnik, halvány fehér foltokkal a felszínen, ám alatta már üreg képződött. Ilyenkor a meggyengült zománc már csak egy keményebb falatra vár, hogy vékony jéghártyaként összeroppanjon és a fog letörjön vagy a fala beomoljon.

A fogzománc nemcsak a fog, de egész testünk legkeményebb szövete, azonban elég, ha egy egészen kis felületen megrongálódik, a baktériumok és a savak máris bejuthatnak a dentinbe. Mivel a dentin már puhább, jóval kevésbé ellenálló szövet, a fertőzés itt könnyebben szétterjed, gyorsan pusztítva a szöveteket.

 

Mi okozza a rejtett szuvasodást?

A rejtett szuvasodást számos tényező okozhatja, beleértve a hanyagabb szájhigiéniát, (pl. a fogselyem mellőzését), a magas cukor- és szénhidráttartalmú étrendet, a savas italok túlzott fogyasztását, valamint a rendszeres fogászati ​​ellenőrzések hiányát. A fenti tényezők a lepedék és a baktériumok felhalmozódásához vezethetnek a fogfelszínen, ami aztán kialakítja a szuvasodást.

 

A rejtett szuvasodás megelőzése

Mivel a rejtett fogszuvasodás leginkább a premolárisok és őrlőfogak barázdáit és interdentális felületeit érinti, nagyon fontos ezeket a fogakat helyesen és alaposan tisztítani. A fogselyem vagy interdentális fogkefe segíthet megelőzni a lepedék és baktériumok felhalmozódását a fogak, fogpótlások közti, fogkefével elérhetetlen területeken. Gyermek-és fiatalabb korban pedig a barázdazárás segítségével óvhatjuk meg az őrlőfogak felszínét.

 

A szűrés fontossága

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres szűrés fontosságát se, hiszen egy tapasztalt fogorvos – a képalkotó diagnosztika segítségével – egészen apró elváltozásokat is észrevehet. Az időben elcsípett fogszuvasodásnál, lehetőség van a folyamat megállítására úgy, hogy akár még az üreg kialakulása is megelőzhető, és a tömés is elkerülhető. Természetesen az sem mindegy, hogy mekkora az üreg, és a fog mely rétegéig jut el a fogszuvasodás. Minél hamarabb fedezzük fel a problémát, annál kisebb a szövetkárosodás, több az ép foganyag és kevésbé drasztikus, fájdalmas és költséges a beavatkozás.

 

Fogínyvérzés esetén forduljon hozzánk bizalommal! Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

13 jan, 2023

Amikor éjszaka fáj a fog

 A fogfájás nappal is nagyon zavaró, sőt kínkeserves lehet, de az igazi gyötrelem az álmunkból felriasztó éjszakai fogfájás. Ha valaha már volt ilyenben részünk, akkor biztosan emlékszünk, mennyire féltünk az… Tovább
21 júl, 2021

Fogfájás: Álomnyaralásból rémálom?

Nincs bosszantóbb dolog, mint mikor az egész évben tervezgetett nyaralásunkat keseríti meg egy banális fogfájás. A bosszúság persze eltörpül a fájdalom mellett, amikor lüktető foggal, feldagadt arccal próbáljuk átadni magát… Tovább
24 aug, 2023

Ha foghúzás után is fáj a fog

A foghúzás rutinműtétnek számít a szájsebészetben, ritka esetben mégis előfordulhatnak műtét utáni szövődmények.   Az alveolitis, azaz a fogmedergyulladás ismert kórkép, ugyanakkor szerencsére meglehetősen ritka, a foghúzások és bölcsességfog eltávolítások mindössze 1-5… Tovább
23 szept, 2021

Miről árulkodik a fogfájás? 1. rész

Fogfájás: hidegre, melegre érzékeny fogak Kevés kellemetlenebb fájdalom van, mint a kínzó fogfájás - mégis ez az egyik leggyakoribb panasz, amivel a páciensek felkeresnek minket. Holott ez az élmény sok… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük