Fogorvos
No Comments

Ki gondolná, hogy a nyálmirigyek akár 2 liter nyálat is termelhetnek naponta?

Ez nem véletlen, nyálunk több fronton is komoly szerepet tölt a szervezet egészséges működésének megőrzésében. Ezért is fontos, a megfelelő nyáltermelés fenntartása.

 

 

A nyál szerepe a fogak védelmében

Nyálunk 99%-a víz, ám a maradék 1%-a rendkívül értékes anyagokat tartalmaz (enzimek, ásványi sók, fehérjék), melyek elengedhetetlen szerepet játszanak a szájüreg nedvesen tartásában, valamint a fogak és a fogíny egészségének megőrzésében.

A nyál nem csupán a rágásban, nyelésben, illetve az emésztésben segít, de öblítő funkciója is van: lemossa a fogakat és eltávolítja a szájból a salakanyagokat, védvonalat képez a baktériumok, vírusok és gombák ellen, elősegíti a sebgyógyulást.

A nyál ásványi anyag raktárként is funcionál, képes semlegesíteni a káros savakat és pótolni a fogzománcban a szükséges ásványi sókat.

Ezáltal védi a fogakat a saverózió okozta károsodásoktól, illetve helyreállítja a meglévő károsodásokat, remineralizálva a fogakat.

 

Ha nem termelődik megfelelő mennyiségű nyál, a szájüregi pH savas irányba tolódik el, ami kedvező közeget teremt a plakk, a fogkő és az ínygyulladás kialakulásának, valamint a fogszuvasodást okozó baktériumok elszaporodásának.

 

 

A szájszárazság egyéb veszélyei

A szájszárazság (xerostomia) nagyon sok problémát generálhat, nehezíti a nyelést, a rágást, az emésztését, sok esetben a beszédet is. Velejárója lehet a kellemetlen lehelet, a szaporodó szájüregi gyulladások, a visszatérő szájpenész, a fogerózió okozta fogérzékenység, illetve a már említett fogszuvasodás és fogínygyulladás .

 

Ezek a szájszárazság tünetei

 

  • Száraz vagy ragacsos érzés a szájüregben
  • Kiszáradt ajkak, torok, nyelv
  • Besűrűsödött nyál
  • Rossz lehelet
  • Rágási, beszéd- és nyelési nehézségek
  • Száraz vagy torokfájás és rekedtség
  • Száraz vagy barázdált nyelv
  • Megváltozott ízérzékelés
  • Problémák a fogsor viselésével
  • Sebek a szájüregben

 

 

Mi okozhat szájszárazságot?

A szájszárazságot számos dolog kiválthat, ha túl kevés a folyadékbevitelünk, ha túl sok kávét vagy alkoholt fogyasztunk, vagy dohányzunk.

A gátolt orrlégzés is okozhat szájszárazságot; amikor felső-légúti betegség, orrsövényferdülés, megduzzadt mandulák vagy eldugult orr miatt nyitott szájjal alszunk, reggel ébredhetünk összetapadt nyelvvel, különösen, hogy az éjszakai órákban a nyáltermelés csökken.

Több betegség is csökkentheti a nyáltermelést, mint a cukorbetegség, magas vérnyomás, reflux, gluténérzékenység, ahogy egyes gyógyszerek szedése vagy orrcseppek orrspray-k tartós használata is. Stressz, depresszió, szorongás vagy hormonváltozás (klimax vagy terhesség) is vezethet szájszárazsághoz.

 

 

Hogyan kezelhető a szájszárazság?

A szájszárazság kezelése általában a kiváltó okok kiderítésével és kezelésével rendezhető, vagy enyhíthető.

Sok esetben segíthet a megnövelt folyadékbevitel, a cukormentes rágógumi fogyasztása, enyhítheti a tüneteket az aloe vera, illetve a semlegesebb ízű olajjal (pl. kókuszolaj, olívaolaj) való öblögetés is. Emellett léteznek bizonyos nyálpótló gyógyszerek is.

Emellett ügyelnünk kell az alapos fogtisztításra, szájhigiéniára, az étkezés kapcsán a saverózió minimalizálására. És természetesen elengedhetetlen a rendszeres fogorvosi kontroll is.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

27 máj, 2023

Mire jók a fogászati héjak?

A fogászati ​​héjak ideális megoldást kínálnak fogaink esztétikai hibáinak kiküszöbölésére. Eltüntetik a fogak formájának, színének vagy elhelyezkedésének apróbb tökéletlenségeit, és gyors, mégis hosszú távú megoldást nyújtanak a tökéletes mosolyhoz.  … Tovább
30 jún, 2023

5 jel, hogy a szájhigiéniánk nem megfelelő

A megfelelő szájápolási rutin kulcsfontosságú a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez. Mutatjuk, mik azok a jelek, melyek alapján valószínűleg változtatnunk kell fogápolási szokásainkon.   1. Fogszuvasodás A megfelelő szájhigiénia hiányának… Tovább
26 febr, 2023

Az állkapocsízületi panaszok és meglepő következményei

Állandó kialvatlanság, merev nyak és tarkó, gyakori fejfájás, arcfájdalmak, fülzúgás, szédülés… Rejtélyes tünetek, melyekkel már számtalan orvost megjártunk-eredménytelenül. Ha a fenti tüneteket mi is tapasztaljuk, akkor elképzelhető, hogy panaszaink mögött… Tovább
26 okt, 2022

A 3 legijesztőbb fogászati kezelés

Ha az alábbi kezelésekről hallunk, általában hideg borzongás fut végig a gerincünkön, netán rögtön társul is hozzájuk valamely rémtörténet, amit ismerősöktől hallottunk.  Pedig szakértő kezek közt, egy modern, jól felszerelt… Tovább
29 jan, 2021

Miért félünk a fogorvostól?

Valószínűleg sokan emlékszünk az iskolafogászat borzalmaira, melynek köszönhetően évtizedekkel később is összeszoruló gyomorral ülünk be a fogorvosi székbe. Már ha beülünk egyáltalán. Mert sokan vannak, akiknél a félelem mindent felülír,… Tovább
24 okt, 2023

4 fogpótlási lehetőség hiányzó fogak esetén

Az elveszett fogak pótlásának több módja is van, melynek kiválasztása számos tényező függvénye a hiányzó fogak számától, a csontkínálaton át egészen az anyagi lehetőségeinkig. Amennyiben több lehetőség is rendelkezésünkre áll, érdemes… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük