Amikor az érzéstelenítő elmúltával aggódva tapogatjuk a sajgó fogunkat, tudnunk kell, hogy a frissen gyökérkezelt fogaknál a fájdalom és érzékenység néhány napig még teljesen normális reakció.
Természetesen a gyökérkezelt fogaknál is akadhatnak komplikációk, a nem múló fájdalomnak több oka is lehet. Blogunkból kiderül, mik ezek!
Mivel sokan nem értik, hogy mitől fájhat a fog, ha már nincs benne ideg, fontos tisztázni, hogy ilyenkor nem maga a fog fáj, hisz abból már valóban eltávolították az ideget, hanem a fogat körülvevő szövetek vannak még gyulladásban.
A fogérzékenység és fájdalom ilyenkor napról napra csökken, majd teljesen megszűnik.
Van, akinél ez hosszabb, másoknál rövidebb időt vesz igénybe.
Nem vagyunk egyformák, így az immunrendszerünk sem egyformán reagál a kórokozókra, sőt az immunreakció különböző időpontokban még ugyanannál a betegnél is eltérő lehet.
Azonban elhúzódó, vagy fokozódó fájdalom esetén fontos tisztázni a kiváltó okokat, melyek az alábbiak lehetnek:
Fertőzés a csontban
Előfordulhat, hogy a gyökérkezelés hibátlan, ám ha a fog, illetve a gyökércsúcs környéke erősen gyulladt volt, és a baktériumok bejutottak a gyökér körüli csontba, akkor a gyógyulás is elhúzódó lehet. Ilyen esetben fogunk napokig, hetekig időszakos vagy tompa fájdalommal, érzékenységgel reagálhat a melegre, nyomásra, harapásra, míg immunrendszerünk le nem győzi a gyulladást. A gyógyulás felgyorsítása érdekében a fogorvos antibiotikum-kúrát szokott javasolni.
Fertőzött gyökércsatorna
A sikeres kezelés kulcsa a teljes gyökércsatornarendszer kitisztítása és fertőtlenítése, a sérült pulpaszövet, a baktériumok, toxinok, szövettörmelékek eltávolítása.
Ám gyökérkezelés közben és után is előfordulhat, hogy a fog megfertőződik, például a nyálból a gyökércsatornába kerülő baktériumok miatt. Ilyenkor a fog nyomásra érzékeny marad.
Ezt küszöböli ki az ún. kofferdám izolálás, ahol egy kisméretű gumilepedő segítségével elhatároljuk a fogat a környezetétől. Ez segít megakadályozni, hogy a nyálból további baktériumok kerüljenek a gyökércsatornába, másrészt száraz körülményeket biztosít a gyökértöméshez, és elősegíti a kezelés sterilitását.
A fertőzött gyökércsatorna többszöri áttisztítással, esetleg antibiotikummal általában jól kezelhető.
Túl rövid gyökértömés
Amennyiben a gyökértömés széltében és hosszában nem tölti ki a gyökércsatornát (azaz nem falálló) a köztes helyeken elszaporodhatnak a baktériumok. Bár lehetséges, hogy ez eleinte semmi panaszt nem okoz, azonban orvosilag nem elfogadható és fogászati góc lehet.
Túltömött gyökércsatorna
Időnként előfordulhat, hogy a gyökércsatornát a fogorvos túltölti fogászati töltőanyaggal, amitől az anyag egy része kiszivárog a gyökércsúcsból a környező szövetekbe. Hogy ez okoz-e fájdalmat, az attól függ, hogy pontosan milyen töltőanyagot használnak, mennyi távozik és hová kerül.
Túl magas tömés vagy korona
Ha a fedő tömés vagy korona akár csak minimálisan is magasabb a kelleténél, akkor a frissen gyökérkezelt fog környező fogakhoz képest túl nagy erővel ütközik az ellenkező fogba, ami gyökérkezelés után fájdalmat okozhat. Ha ráadásul éjszakai fogcsikorgatással is küzdünk, akkor a reggeli tompa fogfájásnak is ez lehet az egyik lehetséges oka.
Ilyen esetben szerencsére a megoldás egyszerű: a fogorvosnak be kell állítania a tömést vagy visszacsiszolni a koronát, hogy a harapás tökéletes legyen.
Rejtett csatorna
A kis és nagyőrlő fogaknak több csatornája van, a 3-4 csatornával rendelkező nagyőrlők esetében pedig gyakori, hogy ezek nehezen megtalálhatóak, és rejtve maradnak, esetleg a görbe gyökerek miatt nehezen elérhetők.
Ha éles fájdalmat tapasztalunk hideg, meleg ingerekre a gyökérkezelt fogban, akkor elképzelhető, hogy egy észrevétlen fogideg vagy feltáratlan csatorna maradt a fogban és a baktériumok fertőzést okoznak.
Egyik probléma sem oldódik meg magától, ezért a gyökérkezelés utáni tartós fájdalom esetén mindenképp érdemes felkeresnünk egy fogorvost.
Rendelőnkben számos korszerű eszköz támogatja az eredményes gyökérkezelést: 3 D CT felvételek, gépi tágítóeszközök, elektronikus bemérő műszerek és lupe (mikroszkópos szemüveg). Így a beavatkozás tökéletesen fájdalommentes, precízebb, gyorsabb és hosszútávon is sikeres lehet.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/