Fogorvos
No Comments

Gyakran ébredtünk reggelente fej- és nyakfájásra? Szoktuk úgy érezni, hogy fáradtabban kelünk, mint, amikor lefeküdtünk? Ásításkor, rágáskor kattog az állkapcsunk? Esetleg tompán fájnak vagy érzékenyek a fogaink?

Ha a fenti kérdésekre igennel válaszoltunk, akkor elképzelhető, hogy panaszaink mögött állkapocsízületi probléma áll.

 

Az állkapocsízület, vagy temporomandibularis ízület valószínűleg testünk leggyakrabban használt ízülete, mely az állkapcsot a koponya halántékcsontjával köti össze.

A kettő között található porckorong normál esetben együtt mozog a csonttal, csillapítja az ízületre ható nyomást és segíti a fej mozgását.

Ha a porckorong valamilyen trauma vagy túlterhelés következtében sérül, elkopik, elmozdul, rosszul érintkezik, akkor állkapocsízületi betegségek alakulhatnak ki.

Mivel állkapocsízületünket nem csupán a rágásnál, de beszéd és nyelés során is folyamatosan mozgatjuk, ezért óriási terhelésnek van kitéve; naponta átlagosan 10-15 ezerszer használjuk. Abban az esetben, ha az ízület terhelése nem megfelelő.

Ilyenkor a csontfelszíneken elhelyezkedő porckorong egyre jobban kopik, elvékonyodik, kilyukad, és jellemzően kattogó állkapcsot, fokozódó fájdalmat és számos egyéb tünetet okoz.

 

Milyen tünetek utalnak állkapocsízületi megbetegedésre?

Az állkapocs ízületi megbetegedések (TMI) az az enyhe kellemetlenségtől a komoly, hasogató fájdalomig terjedhetnek. Mivel a fájdalom gyakran nem magában az ízületben, hanem a környező izomokban tapasztalható, gyakran a probléma forrását se könnyű beazonosítani.

 

  • Fejfájás
  • Állkapocsba vagy halántékba kisugárzó fájdalom
  • Bizonytalan eredetű fogfájás
  • Fájdalom rágás közben vagy ásításkor
  • Fülzúgás, fülfájás, füldugulás
  • Szájnyitási korlátozottság, szájzár
  • Rágáskor jelentkező kattogás
  • Alvászavarok
  • Homályos látás, szemrángás
  • Szédülés
  • Merev, feszülő nyak-és vállizmok
  • Éjszakai fogcsikorgatás (bruxizmus)
  • Elmozdult harapás, fogak rendellenes helyzete

A fenti, általános panaszok mellett az állkapocsízület még több egyéb, meglepő hatást gyakorolhat testünkre!

 

„Új arc”

Az állkapocsízületi rendellenesség idővel megváltoztathatja az arc formáját is. Megváltozhat a fogak érintkezése, elveszhet az arc szimmetriája, és a rágóizmok feszültségei miatt az állkapocs is duzzadtnak és szögletesnek tűnhet.

 

Tartáshibák

Az állkapocs helyzete nyak-és fejtartásunkra, sőt ezen keresztül egész gerincoszlopunkra is kihatással van.

A rosszul érintkező állkapocs dominóhatást válthat ki, amely az egész testet kibillenti az egyensúlyi állapotából. Ugyanez fordítva is igaz, az ülőmunkára jellemző görnyedt testtartás és előreszegezett fej nagyon megterheli az áll alatti izmokat, valamint a temporomandibularis ízület, és könnyen kiválthat állkapocsízületi panaszokat.

 

„Ködös agy”

Állkapcsunk eltolódása hatással lehet a nyak-és vállizmainkra, valamint koponyánkra is. A vérkeringés lelassul, izmaink folyamatos feszültségben vannak, ez pedig kihat az agyműködésünkre is. A krónikus fájdalom szintén okozhat gondolkodási és memóriazavarokat, koncentrálási nehézségeket, vagyis „ködös agyat” (brain fog)

 

Mi okozza az állkapocsízületi panaszokat?

 Az állkapocsízületi megbetegedéseknek számtalan oka lehet, a legfontosabb teendő ezek tisztázása!

A tüneteket gyakran váltja ki a helytelen fogzáródás: harapási rendellenességek, helytelen vagy elmaradt fogszabályozás, túl magas tömések, fogpótlások, foghiány, féloldalas rágás, sokízületi gyulladás, éjszakai fogcsikorgatás, ülőmunka alatti helytelen tartás (előreszegezett fejtartás), stressz stb.

 

 

Hogyan kezelhetők az állkapocsízületi panaszok?

Amennyiben a kiváltó ok ismert, ezek megszüntetésével, azaz a harapás és helyes fogzáródás beállításával, fogszabályozással, a helytelen tömések cseréjével, hiányzó fogak pótlásával kell elkezdeni a kezelést, hogy az állkapocs nyugalmi helyzetbe kerülhessen.

Fogcsikorgatás esetén segíthet az ún. harapásemelő sín is, melyet a fogtechnikus készít átlátszó, rugalmas műanyagból foglenyomat alapján, és az alsó, felső – vagy akár mindkét fogsorra helyezve- elnyeli a fogak összeszorításából származó erőket.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

28 júl, 2023

Magabiztos mosoly- CAD/CAM technológiával

A CAD/CAM technológia napjaink leginnovatívabb számítógépes fogpótlás tervező és gyártó technológiája, melynek segítségével tökéletes illesztésű, nanométeres pontosságú, természetesen élethű pótlások készülhetnek a páciensek számára.     Mi az a CAD/CAM technológia?… Tovább
17 ápr, 2023

4 tévhit a fogfehérítéssel kapcsolatban

A fogszín egy velünk született tulajdonság, ha szerencsések vagyunk fehér, ha kevésbé, akkor sárgásabb fogakat örököltünk. Persze az örökölt hófehér fog sem garancia az élethosszig tartó varázslatos mosolyra, mivel a… Tovább
31 márc, 2022

A felnőttkori fogvesztés 6 leggyakoribb oka

1. Fogínysorvadás Az időskori fogvesztés leggyakoribb oka nem a fogszuvasodás, hanem a fogínysorvadás és a fogágybetegség. Ilyenkor a kezeletlen fogínygyulladás terjed tovább a fogágy további szöveteire baktériumokkal teli tasakokat alakítva… Tovább
21 jún, 2022

Egészséges mosoly idős korban is 1.

Az idő múlása változást okoz testünkben, amely bizony fogainkat is érinti; egyes fogászati betegségek- pl. a fogágybetegség, fogszuvasodás- kockázata megnő. Az öregedő fogak az élet természetes velejárói, de ez nem… Tovább
24 jún, 2022

Egészséges mosoly idős korban is! 2.

Az öregedésről leginkább a ráncok és az ősz haj jut eszünkbe, pedig az idő múlása fogainkon is nyomot hagy. Lássuk hogy, és mit tehetünk ellene!   Fogszuvasodás   A fogszuvasodás kockázata… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük