A fogászati granuloma gyakorlatilag egy a foggyökér csúcsa körül képződött gennyzacskó, mely gyakran tünetmentesen fejlődik tovább egyre nagyobb méretű cisztává, anélkül, hogy bármilyen tünetet vagy panaszt okozna.
A fogászati granuloma abban az esetben jön létre, amikor a fogszuvasodás már olyan mértékű, hogy a fertőzés eléri az idegekkel teli fogbelet (pulpa), és annak elhalását okozza.
A fogászati granulóma okai
A granulóma a szervezet immunválaszként kialakuló gyulladásos reakciója, amely során a baktériumokkal teli gyulladásos sejtek összetapadnak és gócokat alkotnak a környező szövetekben. Amikor a foggyökér fertőzött, immunrendszerünk védekezni kezd, a gyulladásos sejtek összegyűlnek a foggyökér körül, és megpróbálják korlátozni a fertőzés terjedését, valamint elszigetelni azt a környező szövetektől.
Több gyökerű fogak esetén a gyökércsúcs körüli gyulladásos szövetek idővel kiterjedhetnek más gyökerekre, illetve a környező szövetekre, sőt a csontra is.
A granulóma tünetei
A granuloma csak elhalt, nem élő fognál jelentkezik. Az elhalt fog hidegre nem lehet érzékeny, melegre jelezhet fokozottabb fájdalommal.
A granuloma területén a granulációs szövet folyamatosan növekszik és a gyulladásos folyamat következtében elhalt sejteket pótolja. Amíg a granuloma nem ér el bizonyos méretet, előfordulhat, hogy teljesen tünetmentes és létezése nem érzékelhető a páciens számára.
Ahogy egyre növekszik, annál több kellemetlenséget okozhat, például fogfájást vagy duzzanatot.
A panaszmentes granuloma fogászati kontroll vagy góckutatás során intraorális röntgennel vagy 3D CBCT-vel könnyen diagnosztizálható .
A granuloma méretének növekedésével a fog melletti íny fájdalmassá, vörössé válhat, megduzzadhat, amit akár gennyesedés is kísérhet. Jelentkezhet fogfájás, melegre vagy ráharapásra való fogérzékenység is.
Krónikus tünetmentes lefolyás esetén a granulóma – elhatárolódva a környező szövetektől – folyadékkal teli cisztává alakulhat át, mely gócként funkcionálhat és kiterjedhet a szomszédos fogakra is.
Meggyógyulhat-e magától egy fogászati granulóma?
A fogászati granulómák nem képesek spontán gyógyulni vagy felszívódni, mivel az őket létrehozó fogszuvadásos folyamat krónikus gyulladásos reakciót vált ki.
A kezeletlen fogászati granuloma esetén azonban olyan szövődményeket vonhat maga után, mint a fog elvesztése, a gyulladás átterjedése a környező lágyszövetekre, illetve az állcsontra, mely annak felszívódását okozhatja.
Fogászati granulóma kezelése és megelőzése
Általánosságban elmondható, hogy a granulóma kialakulása a fogszuvasodás kezelésével és a sérült tömések cseréjével megelőzhető.
A félévente végzett fogászati kontroll és panoráma röntgen még időben fényt deríthet az elhalt fogra vagy az esetleges granulómára, mielőtt az növekedni kezd.
A már kialakult granulóma esetén a kezelés célja a fertőzés megszüntetése, melyhez szükség lehet gyökérkezelésre, már gyökérkezelt fog esetén a gyökértömés cseréjére, esetleg gyökércsúcs rezekcióra, illetve kiegészítő antibiotikumos kezelésre.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/