Fogorvos
No Comments

A fogászati granuloma gyakorlatilag egy a foggyökér csúcsa körül képződött gennyzacskó, mely gyakran tünetmentesen fejlődik tovább egyre nagyobb méretű cisztává, anélkül, hogy bármilyen tünetet vagy panaszt okozna.

 

 

A fogászati ​​granuloma abban az esetben jön létre, amikor a fogszuvasodás már olyan mértékű, hogy a fertőzés eléri az idegekkel teli fogbelet (pulpa), és annak elhalását okozza.

 

A fogászati granulóma okai

A granulóma a szervezet immunválaszként kialakuló gyulladásos reakciója, amely során a baktériumokkal teli gyulladásos sejtek összetapadnak és gócokat alkotnak a környező szövetekben. Amikor a foggyökér fertőzött, immunrendszerünk védekezni kezd, a gyulladásos sejtek összegyűlnek a foggyökér körül, és megpróbálják korlátozni a fertőzés terjedését, valamint elszigetelni azt a környező szövetektől.

Több gyökerű fogak esetén a gyökércsúcs körüli gyulladásos szövetek idővel kiterjedhetnek más gyökerekre, illetve a környező szövetekre, sőt a csontra is.

 

 

A granulóma tünetei

 

A granuloma csak elhalt, nem élő fognál jelentkezik. Az elhalt fog hidegre nem lehet érzékeny, melegre jelezhet fokozottabb fájdalommal.

A granuloma területén a granulációs szövet folyamatosan növekszik és a gyulladásos folyamat következtében elhalt sejteket pótolja. Amíg a granuloma nem ér el bizonyos méretet, előfordulhat, hogy teljesen tünetmentes és létezése nem érzékelhető a páciens számára.

Ahogy egyre növekszik, annál több kellemetlenséget okozhat, például fogfájást vagy duzzanatot.

 

A panaszmentes granuloma fogászati kontroll vagy góckutatás során intraorális röntgennel vagy 3D CBCT-vel könnyen diagnosztizálható .

A granuloma méretének növekedésével a fog melletti íny fájdalmassá, vörössé válhat, megduzzadhat, amit akár gennyesedés is kísérhet. Jelentkezhet fogfájás, melegre vagy ráharapásra való fogérzékenység is.

Krónikus tünetmentes lefolyás esetén a granulóma – elhatárolódva a környező szövetektől – folyadékkal teli cisztává alakulhat át, mely gócként funkcionálhat és kiterjedhet a szomszédos fogakra is.

 

 

Meggyógyulhat-e magától egy fogászati ​​granulóma?

 

A  fogászati ​​granulómák  nem képesek spontán gyógyulni vagy felszívódni, mivel az őket létrehozó fogszuvadásos folyamat krónikus gyulladásos reakciót vált ki.

A kezeletlen fogászati ​​granuloma esetén azonban olyan szövődményeket vonhat maga után, mint a fog elvesztése, a gyulladás átterjedése a környező lágyszövetekre, illetve az állcsontra, mely annak felszívódását okozhatja.

 

Fogászati ​​granulóma kezelése és megelőzése

 

Általánosságban elmondható, hogy a granulóma kialakulása a fogszuvasodás kezelésével és a sérült tömések cseréjével megelőzhető.

A félévente végzett fogászati kontroll és panoráma röntgen még időben fényt deríthet az elhalt fogra vagy az esetleges granulómára, mielőtt az növekedni kezd.

A már kialakult granulóma esetén a kezelés célja a fertőzés megszüntetése, melyhez szükség lehet gyökérkezelésre, már gyökérkezelt fog esetén a gyökértömés cseréjére, esetleg gyökércsúcs rezekcióra, illetve kiegészítő antibiotikumos kezelésre.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

29 jan, 2021

Miért félünk a fogorvostól?

Valószínűleg sokan emlékszünk az iskolafogászat borzalmaira, melynek köszönhetően évtizedekkel később is összeszoruló gyomorral ülünk be a fogorvosi székbe. Már ha beülünk egyáltalán. Mert sokan vannak, akiknél a félelem mindent felülír,… Tovább
17 ápr, 2023

4 tévhit a fogfehérítéssel kapcsolatban

A fogszín egy velünk született tulajdonság, ha szerencsések vagyunk fehér, ha kevésbé, akkor sárgásabb fogakat örököltünk. Persze az örökölt hófehér fog sem garancia az élethosszig tartó varázslatos mosolyra, mivel a… Tovább
30 jún, 2023

5 jel, hogy a szájhigiéniánk nem megfelelő

A megfelelő szájápolási rutin kulcsfontosságú a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez. Mutatjuk, mik azok a jelek, melyek alapján valószínűleg változtatnunk kell fogápolási szokásainkon.   1. Fogszuvasodás A megfelelő szájhigiénia hiányának… Tovább
27 máj, 2023

Mire jók a fogászati héjak?

A fogászati ​​héjak ideális megoldást kínálnak fogaink esztétikai hibáinak kiküszöbölésére. Eltüntetik a fogak formájának, színének vagy elhelyezkedésének apróbb tökéletlenségeit, és gyors, mégis hosszú távú megoldást nyújtanak a tökéletes mosolyhoz.  … Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük