Fogfájás
No Comments

Nincs bosszantóbb dolog, mint mikor az egész évben tervezgetett nyaralásunkat keseríti meg egy banális fogfájás. A bosszúság persze eltörpül a fájdalom mellett, amikor lüktető foggal, feldagadt arccal próbáljuk átadni magát a napfény és a strand örömeinek. Amíg fel nem adjuk, rászánva magunkat egy helyi fogorvos felkeresésére.

Bár a fogászati kontrollt évente kétszer ajánlott elvégeztetni, azért arra is érdemes odafigyelni, hogy ez ne közvetlenül a nyaralás előtt történjen. Próbatöméssel, be nem fejezett gyökérkezeléssel, ideiglenes koronával ugyanis kockázatos útnak indulni – különösen külföldre.

 

Mielőtt repülőre szállnánk

Amennyiben repülővel utazunk, előtte mindenképp hasznos felkeresni a fogorvosunkat, több okból is!

A repüléssel járó nyomásváltozás hatására mind a gyökérkezelt, mind az élő fogainkban heves fájdalom alakulhat ki. Egy a fogidegekhez közel eső, mély szuvasodás, be nem fejezett gyökérkezelés egyaránt rosszul reagálhat a változó légnyomásra.

Tudnunk kell azt is, hogy foghúzás vagy szájsebészeti műtét után a seb helyén széteső véralvadék, illetve az utóvérzés kockázata miatt1-2 hétig tilos repülőre ülni.

Épp ezért nagyobb fogászati beavatkozásokat mindenképp ütemezzünk inkább néhány héttel az utazás előtti időpontra, de még egy egyszerű fogtömés után is érdemes 1-2 napot várni a repüléssel.

 

Fogfájós búvárkodás

A búvárkodás vagy snorkelingezés során – a repüléshez hasonlóan- szintén számolnunk kell a nyomásváltozással járó fogfájással.

A kutatások szerint a búvárok 40 %-a tapasztal valamilyen fogászati jellegű problémát a fogfájástól az állkapocs fájdalomig, mely a folyamatos állkapocs szorításnak tudható be.

Amennyiben fogszabályzót viselünk, számoljunk vele, hogy a búvárpipa kellemetlenül nyomhatja a bracketteket frontfogaknál, amikor ráharapunk. Ha épp aktiválás után vagyunk, a fájdalom még intenzívebb lehet. Így ha nem is adjuk fel, legyen kéznél a fogszabályzó viasz, vagy pipa helyett használjunk búvár maszkot.

 

Allergia és fogfájás

A nyári pollenszezon a sok kínzó tünetet mellett fogainkat is érintheti.

Ilyenkor ugyanis az arcüreg nyálkahártyája megduzzad, ami nyomást fejthet ki a felső őrlő fogakra, ahogy az orrüregben felgyülemlett váladék is.

 

Fogfájás: érzékeny fogak

A fagyizás közben fogunkba hasító fájdalom nem(csak) azért gyakoribb nyáron, mert jellemzően akkor eszünk fagylaltot. A fogerózió okozta fogérzékenységet az erősen savas ételek és italok okozzák; nyáron pedig több savas gyümölcsöt (meggy, citrusfélék) és szénsavas italt (üdítők, ásványvíz, bor, sör), ecetes salátát fogyasztunk.

Ezek az ételek és italok megemelik a szájüreg pH-értékét és kikezdik, elvékonyítják a fogzománcot, amelyből értékes ásványi anyagok oldódnak ki. Ugyanakkor a zománc alatti dentin szabaddá válik, és ez okozza az egyre fokozódó fogérzékenységet hidegre, melegre, édes vagy savas ízekre.

Az érzékeny fogak kezelésére több megoldás is kínálkozik: kezdeti stádiumban segíthetnek a speciális szenzitív fogkrémek vagy a flouridos lakkozás, esetleg a fognyaki tömés(ek). Komolyabb, előrehaladott esetben pedig fémmentes porcelán héj , illetve cirkónium korona enyhítheti a tüneteket

 

Kisebb-nagyobb fogbalesetek

A nyári vakáció velejárója, hogy – elsősorban a gyerekek körében- megszaporodnak a fogbalesetek is, melyek leggyakrabban a felső metszőfogakat érintik.

A még tejfogakkal rendelkező kisebb gyerekeknél a leggyakoribb sérülés a törés vagy a fog kimozdulása.

Ilyenkor nem szabad legyintenünk, hogy „úgyis nő helyette másik”, hiszen a maradó fogcsírát is védelmeznünk kell, ezért keressünk fel egy gyermekfogászatot, ahol szakszerűen ellátják a sérült fogat!

Nagyon fontos, hogy az elmozdult, vagy ínybe nyomódott fogat soha ne próbáljuk meg a helyére nyomni, ezt bízzuk szakemberre!

A nagyobb gyerekek maradó fogainak sérülése esetén, még akkor is van esély a fog megmentésére, ha a fog letörik, kimozdul, vagy kiesik.

Ügyeljünk rá, hogy mielőbb, lehetőleg 20-60 percen belül érjünk be a fogorvoshoz, és a magunkkal szállított fogat se hagyjuk kiszáradni!

Legjobb, ha a fogat a szánkban (lenyelés nélkül), steril gyógyszertári fiziológiás sóoldatban vagy tejben szállítjuk, mely fogbarát pH-értékkel rendelkezik.

Ezzel szemben nem szabad a fogat lemosni, alkohollal „fertőtleníteni”, szárazon zsebkendőbe, vagy dobozba tenni, valamint a foggyökeret kézzel megfogni.

Szerencsés esetben a kiesett fog akár gyökérkezelés nélkül is visszahelyezhető a fogágyba, míg a részlegesen elmozdult fogat sínezéssel, illetve fogszabályozási eszközökkel hozhatjuk rendbe. A korona sérülései, törései kompozit töméssel vagy gyógykoronával láthatóak el.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Jelentkezzen be rendelőnkbe!

————————————————————————-

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

+36 70 904 4082

2030, Érd Angyalka u. 1/A.

13 jan, 2023

Amikor éjszaka fáj a fog

 A fogfájás nappal is nagyon zavaró, sőt kínkeserves lehet, de az igazi gyötrelem az álmunkból felriasztó éjszakai fogfájás. Ha valaha már volt ilyenben részünk, akkor biztosan emlékszünk, mennyire féltünk az… Tovább
15 jan, 2024

A stressz hatása a fogak egészségére

Fogfájást számos tényező okozhat, de kevesen gondolnánk a stressznek is köze lehet hozzá. Pedig korunk népbetegsége a szájüregi megbetegedéseknél is jelentős szerepet játszhat. Ha kortizolszintünk – azaz a stresszhormon szintje… Tovább
07 okt, 2021

Miről árulkodik a fogfájás? 2. rész

Fogfájás: Fájdalom fogtömés, gyökérkezelés, fogpótlás után Biztos ismerős az a felszabadító megkönnyebbülés, ami a fogorvosi rendelőből kilépve önt el bennünket, hogy végre túl vagyunk a kezelésen és végre minden rendben.… Tovább
23 szept, 2021

Miről árulkodik a fogfájás? 1. rész

Fogfájás: hidegre, melegre érzékeny fogak Kevés kellemetlenebb fájdalom van, mint a kínzó fogfájás - mégis ez az egyik leggyakoribb panasz, amivel a páciensek felkeresnek minket. Holott ez az élmény sok… Tovább
30 szept, 2022

Mitől válhat érzékennyé a fogunk?

Amikor az az első korty forró teáért vagy nyalásnyi fagyiért nyilalló fogfájással  fizetünk, akkor valószínűleg, mi is fogérzékenységgel küszködünk. Érzékennyé pedig akkor válnak a fogak, amikor a legfelső réteget képező… Tovább
24 aug, 2023

Ha foghúzás után is fáj a fog

A foghúzás rutinműtétnek számít a szájsebészetben, ritka esetben mégis előfordulhatnak műtét utáni szövődmények.   Az alveolitis, azaz a fogmedergyulladás ismert kórkép, ugyanakkor szerencsére meglehetősen ritka, a foghúzások és bölcsességfog eltávolítások mindössze 1-5… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük