A foghúzás rutinműtétnek számít a szájsebészetben, ritka esetben mégis előfordulhatnak műtét utáni szövődmények.
Az alveolitis, azaz a fogmedergyulladás ismert kórkép, ugyanakkor szerencsére meglehetősen ritka, a foghúzások és bölcsességfog eltávolítások mindössze 1-5 százalékát érinti. A szövődmény a fog eltávolítást követően alakul ki, általában néhány nappal a beavatkozás után.
Mitől alakul ki a fogmedergyulladás?
A foghúzás után az eltávolított fog ürege szabadon marad, ahol egy kocsonyaszerű vérrög alakul ki, mely védi a csontot és az idegvégződéseket, valamint fontos szerepe van a gyógyulásban is. Ha ez a véralvadék idő előtt elmozdul, kiesik vagy felszívódik, a fogmeder szabaddá válik a baktériumokkal szemben. Ha a húzás helye begyullad, az nemcsak rendkívül fájdalmas, de a gyógyulást is késlelteti.
A fogmedergyulladás kockázata
Növeli a fogmedergyulladás esélyét, ha a fog erősen gyulladt volt, nagy fizikai igénybevétellel járt vagy impaktált (előtörésben akadályozott) fogat (pl. bölcsességfogat) távolítottak el. Hozzájárulhat a fogmedergyulladáshoz a nem megfelelő szájhigiénia (ide értve a műtétet megelőző és az azt követő szájhigiéniát), a dohányzás, a fogágybetegség, a cukorbetegség vagy akár a fogamzásgátló gyógyszerek szedése is.
Az alveolitis tünetei
Ha a műtétet követő napokban a fájdalom látszólag nem enyhül, hanem folyamatos, sőt fokozódik, mielőbb érdemes felkeresni a fogorvosunkat, szájsebészünket. Az alábbi tünetek a húzás utáni szövődmény jelei lehetnek:
- Erős fájdalom a foghúzás környékén, amely nem reagál a fájdalomcsillapítókra sem
- Nyakra, fülre, állkapocsra, valamint a teljes állcsontra kisugárzó fájdalom
- Duzzanat az eltávolított fog környékén
- Fájdalom rágás közben
- Rossz lehelet és ízérzés
- Fejfájás
- Megduzzadt nyirokcsomók
- Láz
A fogmedergyulladás kezelése
A fogmedergyulladás esetén a seb átöblítését, fertőtlenítését követően általában gyógyszeres tampont helyezünk a fogmederbe. Sok esetben antibiotikumra, esetleg sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Ilyenkor a seb kitisztítására, a gyulladást fenntartó szövetek eltávolítására kerülhet sor, ahol egy új vérrög létrehozásával zárjuk be, és védjük meg a sebet.
A fogmedergyulladás megelőzése
A legfontosabb, hogy a foghúzás után tilos a fog helyét szívogatni, öblögetni, nyelvvel, fogkefével vagy bármilyen tárggyal piszkálni!
A műtét utáni napokban tilos fogkefével sikálni a húzás helyét, csak a többi fogat mossuk meg.
A műtétet követően a seb tisztán tartásához valamilyen fertőtlenítő hatású szájöblögető használata javasolt, amely segít megőrizni a szájhigiéniát és megelőzni a gyulladást.
Érdemes kerülni a forró, fűszeres, apró magvas és darabos ételeket, illetve a tejtermékeket, ahogy a dohányzást és az alkoholfogyasztást is.
Kerüljük a nehéz fizikai munkát, sportolást, szoláriumot, szaunát, napozást is.
Rendelőnkben a foghúzás és a műtéti fogeltávolítás tapasztalt szájsebész kollégák segítségével, professzionálisan, kíméletesen és fájdalommentesen történik, csökkentve a műtétet követő szövődmények kockázatát.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/