Fogfájás
No Comments

A foghúzás rutinműtétnek számít a szájsebészetben, ritka esetben mégis előfordulhatnak műtét utáni szövődmények.

 

Az alveolitis, azaz a fogmedergyulladás ismert kórkép, ugyanakkor szerencsére meglehetősen ritka, a foghúzások és bölcsességfog eltávolítások mindössze 1-5 százalékát érinti. A szövődmény a fog eltávolítást követően alakul ki, általában néhány nappal a beavatkozás után.

 

Mitől alakul ki a fogmedergyulladás?

 

A foghúzás után az eltávolított fog ürege szabadon marad, ahol egy kocsonyaszerű vérrög alakul ki, mely védi a csontot és az idegvégződéseket, valamint fontos szerepe van a gyógyulásban is. Ha ez a véralvadék idő előtt elmozdul, kiesik vagy felszívódik, a fogmeder szabaddá válik a baktériumokkal szemben. Ha a húzás helye begyullad, az nemcsak rendkívül fájdalmas, de a gyógyulást is késlelteti.

 

A fogmedergyulladás kockázata

 

Növeli a fogmedergyulladás esélyét, ha a fog erősen gyulladt volt, nagy fizikai igénybevétellel járt vagy impaktált (előtörésben akadályozott) fogat (pl. bölcsességfogat) távolítottak el. Hozzájárulhat a fogmedergyulladáshoz a nem megfelelő szájhigiénia (ide értve a műtétet megelőző és az azt követő szájhigiéniát), a dohányzás, a fogágybetegség, a cukorbetegség vagy akár a fogamzásgátló gyógyszerek szedése is.

 

Az alveolitis tünetei

 

Ha a műtétet követő napokban a fájdalom látszólag nem enyhül, hanem folyamatos, sőt fokozódik, mielőbb érdemes felkeresni a fogorvosunkat, szájsebészünket. Az alábbi tünetek a húzás utáni szövődmény jelei lehetnek:

 

  • Erős fájdalom a foghúzás környékén, amely nem reagál a fájdalomcsillapítókra sem
  • Nyakra, fülre, állkapocsra, valamint a teljes állcsontra kisugárzó fájdalom
  • Duzzanat az eltávolított fog környékén
  • Fájdalom rágás közben
  • Rossz lehelet és ízérzés
  • Fejfájás
  • Megduzzadt nyirokcsomók
  • Láz

 

A fogmedergyulladás kezelése

 

A fogmedergyulladás esetén a seb átöblítését, fertőtlenítését követően általában gyógyszeres tampont helyezünk a fogmederbe. Sok esetben antibiotikumra, esetleg sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Ilyenkor a seb kitisztítására, a gyulladást fenntartó szövetek eltávolítására kerülhet sor, ahol egy új vérrög létrehozásával zárjuk be, és védjük meg a sebet.

 

A fogmedergyulladás megelőzése

 

A legfontosabb, hogy a foghúzás után tilos a fog helyét szívogatni, öblögetni, nyelvvel, fogkefével vagy bármilyen tárggyal piszkálni!

A műtét utáni napokban tilos fogkefével sikálni a húzás helyét, csak a többi fogat mossuk meg.

A műtétet követően a seb tisztán tartásához valamilyen fertőtlenítő hatású szájöblögető használata javasolt, amely segít megőrizni a szájhigiéniát és megelőzni a gyulladást.

Érdemes kerülni a forró, fűszeres, apró magvas és darabos ételeket, illetve a tejtermékeket, ahogy a dohányzást és az alkoholfogyasztást is.

Kerüljük a nehéz fizikai munkát, sportolást, szoláriumot, szaunát, napozást is.

 

 Rendelőnkben a foghúzás és a műtéti fogeltávolítás tapasztalt szájsebész kollégák segítségével, professzionálisan, kíméletesen és fájdalommentesen történik, csökkentve a műtétet követő szövődmények kockázatát.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

15 okt, 2021

Miről árulkodik a fogfájás? 3. rész

„Rejtélyes fogfájások” nyomában Vannak esetek, amikor az sem dönthető el, hogy melyik a fog okozza a panaszainkat, vagy egyáltalán fog eredetű-e a fájdalom, vagy máshonnan ered a kisugárzó fájdalom. Rendelőnkben… Tovább
30 szept, 2022

Mitől válhat érzékennyé a fogunk?

Amikor az az első korty forró teáért vagy nyalásnyi fagyiért nyilalló fogfájással  fizetünk, akkor valószínűleg, mi is fogérzékenységgel küszködünk. Érzékennyé pedig akkor válnak a fogak, amikor a legfelső réteget képező… Tovább
21 dec, 2023

Fogfájás vagy arcüreggyulladás?

Az arcüreggyulladás igen gyakori betegség, melyet az esetek többségében valamilyen vírusos vagy bakteriális légúti megbetegedés, esetleg allergia okoz, de akár fogászati eredetű oka is lehet. Mivel gyakran kíséri fogfájás, blogunkban… Tovább
13 jan, 2023

Amikor éjszaka fáj a fog

 A fogfájás nappal is nagyon zavaró, sőt kínkeserves lehet, de az igazi gyötrelem az álmunkból felriasztó éjszakai fogfájás. Ha valaha már volt ilyenben részünk, akkor biztosan emlékszünk, mennyire féltünk az… Tovább
07 okt, 2021

Miről árulkodik a fogfájás? 2. rész

Fogfájás: Fájdalom fogtömés, gyökérkezelés, fogpótlás után Biztos ismerős az a felszabadító megkönnyebbülés, ami a fogorvosi rendelőből kilépve önt el bennünket, hogy végre túl vagyunk a kezelésen és végre minden rendben.… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük