Fogágybetegség Fogíny vérzés
No Comments

Az ínyvérzés meglehetősen gyakori kellemetlenség, amelyet az íny gyulladásos állapota okoz. Ez lehet átmeneti, akut probléma, de akár a parodontitis (fogágybetegség) első jele is. Emiatt, ha a tünetek tartósan fennállnak, feltétlenül forduljunk szakemberhez.

Bárkivel megeshet, hogy fogmosás vagy fogselyem használata után vérezni kezd a fogínye. Amíg ez egyszeri alkalom, nincs okunk aggodalomra, hiszen fogínyvérzést számos dolog okozhat, azonban, ha tartóssá válik, vagy gyakran ismétlődik, mielőbb forduljunk fogorvoshoz.

Ha túl erősen dörzsöljük a fogainkat, kemény sörtéjű fogkefét használunk, vagy nem megfelelő technikával mosunk fogat, könnyen felsérthetjük ínyünket, ami vérzéssel járhat, különösen, ha genetikailag is vékonyabb, kevésbé ellenállóbb a fogínyünk.

Azonban a rendszeres ínyvérzés szinte biztosan összefügg a fogínygyulladással és akár a visszafordíthatatlan fogágybetegség első szakasza lehet.

 

Mitől alakul ki a fogínyvérzés?

Az egészséges fogíny színe halványrózsaszín, színe egyenletes, nincsenek rajta sötétebb, vöröses foltok, elváltozások. Feszesen illeszkedik a fogakhoz, nem válik el a fogtól, nem húzódik vissza. Nem tűnik duzzadtnak, érintésre nem érzékeny, és nem vérzik könnyen fogmosás vagy fogselymezés közben. A duzzadt, érzékeny, vöröses és vérzékeny íny már a fogínygyulladás jele.

A fogínyvérzés leggyakoribb oka a fogínygyulladás, mely legtöbbször az elégtelen szájhigiénia következtében alakul ki. Az étkezések után lerakódó lepedék (plakk), egy baktériumokkal teli, ragacsos anyag, mely felhalmozódik a fogakon, és ha nem távolítjuk el rendszeresen, irritálhatja az ínyt, amely gyulladással reagál. Immunrendszerünk ugyanis megpróbál megszabadulni a kórokozóktól, amely a szövetek duzzanatát, vörösséget és fájdalmát váltja ki.

A felhalmozódó fogkő szintén összefügg a fogínygyulladással; nemcsak elősegíti a kialakulását, de fenntartja és fokozza is a gyulladást. A fogkő durva felületén könnyebben megtapadnak a baktériumok és tovább irritálják az ínyt, tovább súlyosbítva a fogínygyulladást, illetve kialakítva a fogágybetegséget. A parodontitis, azaz fogágybetegség fő tünete az egyre gyakrabban jelentkező és súlyosbodó ínyvérzés.

A gyulladás következtében fogínyünk megduzzad, kivörösödik, eltávolodik a fogaktól, kis tasakokat hozva létre, amelyekben egyre több baktérium telepszik meg, folyamatosan pusztítva a fogágyat és a fogakat megtámasztó csontot is. Az ínyvérzéshez hozzájáruló egyéb tényezők közé tartozik a vitaminhiány (különösen a C-és K-vitamin hiánya), a dohányzás, bizonyos gyógyszerek (véralvadásgátlók, fájdalomcsillapítók) szedése, illetve egyes betegségek (pl cukorbetegség, májbetegség, véralvadási zavar).

A feldolgozott ételek, a cukorban és finomított szénhidrátban gazdag étrend is irritálhatja a fogínyt, emellett hiányállapotot is okoz, ezért, ha érintettek vagyunk, fontos, hogy odafigyeljünk az étkezésünkre is. Fogyasszunk friss zöldségben, gyümölcsben, kalciumban, magnéziumban, A-, K- D- és C-vitaminban gazdag ételeket. A halhúsban található Omega-3 zsírsavak, illetve a Q10 koenzim bizonyítottan csökkenti az ínygyulladás és a fogínybetegség kialakulásának kockázatát, és hozzájárul az íny regenerációjához.

A nők esetében a hormonális változások is okozhatnak fogínyvérzést, elsősorban várandósság vagy a menopauza idején. Az ösztrogén és progeszteron termelés fokozódásával több vér áramlik az ínybe, ezért az duzzadttá és vérzékennyé válhat.

 

Hogyan gyógyítható a vérző fogíny?

Legalább két percig helyesen mossunk fogat, puha sörtéjű fogkefe segítségével kíméletesen, de alaposan, körkörös (nem vízszintes!) mozdulatokkal. Általános tévhit, hogy a vérző, érzékeny fogínyt kímélni kell! Ellenkezőleg, ilyenkor még alaposabb fogtisztításra van szükség a lepedék és a baktériumok eltávolítása érdekében. Használjunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét, hogy gondosan eltávolítsuk az ételmaradékot és a lepedéket a nehezen elérhető helyekről is. Öblögessünk antibakteriális vagy gyógynövényes szájvízzel, ami segíthet a lepedék csökkentésében és a gyulladás kezelésében. Emellett alkalmazhatunk aloe vera gélt is helyben.

Kerüljük a savas vagy csípős ételeket, italokat, valamint az alkoholt, amelyek fokozzák a gyulladást. Legalább ilyen fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés és professzionális fogtisztítás, a fogkő eltávolítása. Súlyosabb probléma esetén a fogorvos mélytisztítást (zárt kürettálást) végezhet, ami segít megszabadulni a gyulladást okozó baktériumoktól.

 

Fogínyvérzés esetén forduljon hozzánk bizalommal! Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

29 nov, 2021

A fogágybetegség három lépcsőfoka

 A fogágybetegség a fog tartószerkezetének - többnyire gyulladásból eredő- betegsége, mely kezeletlenül fogínysorvadáshoz, csontpusztuláshoz, foglazuláshoz, végső során pedig akár fogvesztéshez is vezethet.   A fogínygyulladás   A fogágybetegség első lépcsőfoka a… Tovább
26 nov, 2021

Mitől vérezhet a fogínyünk?

Nagyon sok mindentől. Épp ezért alig akad ember, aki élete során ne találkozna fogínyvérzéssel. Ám ha a fogínyvérzés gyakorivá vagy tartóssá válik, mindenképp figyelmeztető jelnek minősül, melyet komolyan kell venni.… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük