Mindenki tudja, hogy a dohányzás milyen veszélyeket tartogat a szájüreg egészségére nézve, miközben az alkohol nem kevésbé káros hatásairól jóval kevesebbet hallani.
Bár a tiszta, 100%-os alkohol nem árt a fogaknak, az alkoholos italok, mint a bor, sör, koktélok vagy röviditalok annál inkább.
Ezek a szeszesitalok ugyanis cukrokat és savas anyagokat tartalmaznak, amelyek károsítják a fogzománcot és a fogínyt.
Blogunkból kiderül, hogyan.
A tíz évvel ezelőtt útjára induló kezdeményezés, a „száraz január” világszerte egyre népszerűbb kampány, hisz az ünnepek után szervezetünknek nagy szüksége lehet rá, hogy legalább egy hónapra megtisztítsuk az alkohol káros hatásaitól.
Azonban a fogorvosok felhívják rá a figyelmet, hogy a rövid ideig tartó, teljes önmegtartóztatás helyett, sokkal eredményesebb lenne, ha egész évben visszafogottan és tudatosabban bánnánk az alkohollal.
Alkoholfogyasztás és fogerózió
Az alkohol azáltal növeli a fogszuvasodás kockázatát, hogy fogeróziót okoz. A benne található cukrok és a savas anyagok megtámadják a fogak felszínét, és kioldva a fogzománc ásványi anyagait, a zománcréteg fokozatos elvesztését okozzák.
Ennek első jele, hogy a fogak elszíneződnek és egyre érzékenyebbé válnak a hőhatásokkal és egyéb külső ingerekkel szemben.
Mivel a legtöbb alkoholos ital pH-ja savas, és ezt még szintén savas kísérőkkel (szénsavas ásványvíz, üdítő, gyümölcslé) keverjük, a szájüreg pH-értéke veszélyesen alacsony szintre esik.
Alkoholfogyasztás és fogszuvasodás
A koktélok és egyéb alkoholos italok cukrokban gazdagok. A fogak felszínére tapadó cukor pedig fokozza a savas kémhatást, ideális körülményeket teremtve a fogszuvasodást okozó baktériumok számára.
A zománc elvesztésével pedig a szabaddá vált dentin jóval sebezhetőbbé teszi fogakat a baktériumok támadásával szemben.
Ha ez még nem lenne elég, a rendszeres alkoholfogyasztás irritálja a gyomor nyálkahártyáját, és növeli a reflux kockázatát, amely szintén fogeróziót válthat ki.
Alkohol és fogínygyulladás
A túlzott alkoholfogyasztás gyakran jár együtt fogínygyulladással és fogágybetegséggel, mivel az alkohol gyengíti az immunrendszer működését, és a szervezet nem tud hatékonyan reagálni a szájüregi fertőzésekre.
Alkohol és szájüreg
Az alkoholfogyasztás befolyásolja a nyálmirigyek működését és csökkenti a nyálelválasztást. Mivel a nyál funkciói közé tartozik a fogak lemosása és a lepedék egy részének eltávolítása, ezáltal a fogszuvasodás megelőzése, a szájszárazság szintén a kórokozóknak kedvez.
Nyál nélkül könnyen felhalmozódik a lepedék, és növeli a fogszuvasodás, a fogínygyulladás és a fogágygyulladás kockázatát, nem beszélve a kellemetlen leheletről.
Alkohol és bruxizmus
Egy amerikai fogászati folyóirat tanulmánya szerint a túlzott alkoholfogyasztás és a bruxizmus (fogcsikorgatás) között is egyértelmű összefüggés áll fenn; mely szerint az alkoholfogyasztás kétszeresére növeli az éjszakai fogcsikorgatás esélyét. A rendszeres alkoholfogyasztás ezért krónikus bruxizmushoz, és a fogak kopásához, valamint ínygyulladáshoz vezet.
A kutatók szerint az alkohol növeli a szerotonin és a dopamin koncentrációját, ami befolyásolja az alvási fázisokat , és rendellenes működést okoz a rágóizmokban.
Megelőzés és szájhigiénia
A fenti problémák megelőzésének legjobb módja a kontrollált, felelősségteljes alkoholfogyasztás.
A szájszárazság megelőzése érdekében, érdemes minden pohár ital mellé egy-egy pohár vizet vagy szénsavmentes ásványvizet is meginni, valamint cukormentes rágógumival fokozni a nyáltermelést.
Ne felejtsünk el naponta két- három alkalommal fogat mosni, fogselymet használni és évente legalább egyszer-kétszer felkeresni a fogorvost egy professzionális fogtisztításra és – ellenőrzésre.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/