Fogszuvasodás
No Comments

A fogszuvasodásért a cukor a felelős.

Tévedés!

Bár gyermekkorunkban ezt sulykolták belénk, azt azóta már tudjuk, hogy a fogszuvasodást a szájban található baktériumok által termelt savak okozzák. Épp ezért bármely elfogyasztott szénhidrát elindíthatja ezt a folyamatot, legyen az cukor, burgonya, tészta, péksütemény vagy gyümölcs.

 

A sok nassolás fogszuvasodáshoz vezet

Ebben a formában ez sem teljesen igaz.

A fogszuvasodás veszélye nem az elfogyasztott nasik mennyiségétől függ, hanem attól az időtartamtól, ameddig fogunkat kitesszük nekik. Kedvenc nassolnivalóink (chips, snackek, édességek, péksütemények) ugyanis a nyállal lemoshatatlan, ragacsos filmréteget képeznek a fogakon, miközben átmenetileg megemelik a szájüreg pH-értékét. Olyan savas közeget hoznak létre, amelyben nagyon gyorsan elszaporodnak a fogszuvasodást okozó baktériumok, és elkezdik kioldani a fogzománc ásványi anyagait. A szájüregnek ilyenkor időre van szüksége, hogy pH-értékét visszaállítsa normál tartományba, de egy-egy újabb falattal, az egész folyamat újraindul.

Tehát, ha ebéd és vacsora után megeszünk egy-egy szelet süteményt, az sokkal kevésbé ártalmas, mintha egész nap cukros üdítőt kortyolunk, vagy órákig csipegetünk az esti film alatt.

 

Étkezés után mielőbb mossunk fogat!

Ellenkezőleg! Inkább várjunk 30 percet mielőtt a fogkefe után nyúlunk- különösen, ha erősen savas hatású kávét is ittunk reggeli vagy ebéd után!

Az étkezés utáni savhatás miatt legalább fél-egy órát javasolt várni, hogy az átmenetileg felpuhult, és védelmében meggyengült fogzománc remineralizálódjon. Ellenkező esetben a fogkefe sörtéi könnyen kárt tehetnek benne.

Helyette érdemes vízzel öblögetni, vagy bekapni egy cukormentes rágót, mely fokozza a nyáltermelést és csökkenti a szájüreg savas közegét, hozzájárulva a fogzománc védelméhez.

 

Ha van lyukas fogunk, azt tudni fogjuk!

Nem feltétlenül!

A fogszuvasodás a kezdeti stádiumban nem jár fájdalommal, legfeljebb átmeneti hő érzékenységgel hideg vagy forró ételek és italok fogyasztásakor. Ez azonban könnyen összetéveszthető a fogerózió tünetével is, mely szintén hőérzékenységgel jár együtt.

Idővel a szuvasodás feloldja a zománcot és eléri a fog belső állományát, a dentint, végül a fogbelet és az idegeket is. Ezt viszont már külső ingerek nélkül is megérezzük, kialakul a spontán fogfájás, majd a kisugárzó, kínzó fájdalommal járó fogbélgyulladás, amely már gyökérkezelést von maga után.
Rendszeres fogászati kontrollal fogorvosunk jó eséllyel felfedezi a szuvasodás első jeleit, mielőtt az fájdalmas tüneteket okozna.

 

Ha a tejfog lyukas az még nem baj!

De igen!  A tejfog szerkezetéből és vékonyabb zománcából adódóan a romlás lefolyása jóval gyorsabb, mint a maradó fogaknál, ráadásul ellátás nélkül könnyen átterjedhet a többi fogra is.

Emellett a tejfogaknak fontos szerepük van, ők tartják fenn a helyet a maradó fogak számára, ezért megőrzésükre hangsúlyt kell fektetni, hogy a kibújó maradó fog ne mozduljon el és a megfelelő helyen tudjon kinőni.

 

A fogszuvasodás nem fertőz

De igen.

A fogszuvasodást baktériumok okozzák és megfelelő közegben azonnal munkához is látnak: lebontják a fogzománcot és kioldják a fogak ásványi anyagait.

Mivel a szánk tele van baktériumokkal , minden „nyálcserével” járó tevékenység (csók, közös fogkefe használat, kanál lenyalása) fertőzést okozhat.

Például a Streptococcus mutans baktérium csókolózással is tovább adható, azaz, ha olyan partnerrel csókolózunk, aki aktívan fertőzött ezekkel a baktériumokkal, akkor mi is „elkaphatjuk” őket.

A rendszeres fogorvosi ellenőrzés alkalmával még idejében felderíthetők a fogszuvasodás korai tünetei!

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

 

 

08 dec, 2021

Cukorba mártott ünnepek 1.

A Mikulás csomagokból és az adventi naptár ablakaiból annyi édesség kerül elő, hogy általában még január végén is birkózunk vele. Emellett sütjük a mézeskalácsot, kóstolgatjuk a szaloncukrot, és akkor még… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük