Implantátum
No Comments

A fogászati ​​implantátum modern, esztétikus és hatékony megoldás a hiányzó fogak pótlására. A beavatkozás előtt azonban meg kell vizsgálni a rendelkezésre álló állcsont mennyiségét és minőségét, hiszen a megfelelő csonttámasz egyik kulcsa az implantátum sikerességének, szilárd alapjának, stabilitásának.

A felső vagy alsó állcsont csontvesztése a betegek jelentős százalékát érinti, – különösen régóta fennálló foghiány esetén – amely szerencsére ma már nem zárja ki, de kissé komplikáltabbá teszi az implantációt.

 

Miért fontos a csont mennyisége és minősége?

Az osszeointegráció az a biológiai folyamat, amelyben a fogimplantátum közvetlenül az állkapocscsonttal egyesül, ami elengedhetetlen, szilárd alapot hozva létre, amely utánozza a természetes fog gyökerét. A hatékony csontintegrációhoz nemcsak megfelelő mennyiségű csontra van szükség, hanem olyan csontminőségre is, amely lehetővé teszi és fenntartja ezt a folyamatot.

 

Miért fontos a csont mennyisége?

A megfelelő mennyiség alatt az állcsont rendelkezésre álló térfogatát (magasságát és szélességét) értjük, amelybe az implantátumot helyezzük. Ha a csont mennyisége megfelelő, az biztosítja a stabil rögzülést és a kellő szerkezeti támogatást a műgyökér számára

Elegendő csont hiányában előfordulhat, hogy az implantátum nem rögzül megfelelően, nem tud biztonságosan beépülni, ami növeli a kilökődés vagy a későbbi, instabilitás miatti meghibásodás kockázatát.

Ez különösen fontos az állcsontok azon területein, ahol a csont élettanilag vékonyabb vagy fogvesztést követően hajlamosabb a sorvadásra. (pl elülső fogak vagy a felső őrlőfogak területén).

A környező csont mennyisége jelentős szerepet játszik a rágóerők elosztásában is, megvédve az implantátumot és a közeli szöveteket a túlterheléstől, amely idővel szintén problémákat okozhat.

 

A csont minőségének jelentősége

A csont minősége, vagyis a csontszövet sűrűsége és egészségi állapota, szintén kritikus, hisz ez biztosítja az implantátum megfelelő stabilitását és integrációját. A több ásványi anyagot tartalmazó csontok sűrűbbek, ezért erősebbek, rugalmasabbak és kevésbé hajlamosak a törésre.

A jó minőségű csont elősegíti az implantátum beépülését, és támogatja annak megfelelő működését, megőrzését.

Összefoglalva, a csont mennyisége határozza meg, hogy van-e elegendő hely az implantátum behelyezéséhez, míg a csont minősége befolyásolja az implantátum beépülését és hosszú távú stabilitását.

Mindkettő egyformán fontos ahhoz, hogy a fogászati ​​implantátumok sikeresek és tartósak legyenek, ezért a fogbeültetés előtt a csontállomány alapos felmérése és szükség esetén a csontpótlás elvégzése elengedhetetlen.

A rendelőnkben alkalmazott navigációs implantáció ebből a szempontból is rendkívül előnyös lehet a páciensek számára.

A digitális képalkotásnak köszönhetően 3 dimenzióban, több irányból is tökéletesen láthatóvá válik a csont vastagsága és szélessége, az idegcsatornák helyzete, arcüreg alapja stb.

A számítógépes tervezés és sebészi sablon segít az orvosnak a fogbeültetés az implantátum optimális pozicionálásában, hogy az tizedmilliméteres pontossággal kerüljön a megfelelő helyre és tökéletesen illeszkedjen az állcsontba, hozzájárulva a stabil és tartós fogpótláshoz.

Amennyiben a rendelkezésre álló csontállomány valamely ok miatt sérült, illetve vagy mennyisége és minősége nem elégséges, akkor az implantátum beültetésének első lépése mindig a csontpótlás.

 

A csontpótlás menete

Az implantáció előtti csontpótlásnál az alsó állcsont esetében állcsontgerinc növelésről (csont augmentáció) beszélünk, míg a felső állcsont esetében arcüregemelésről (sinus lift).

Attól függően, hogy milyen súlyos a csontvesztés, többféle csontpótló anyag és csontregenerációs technika áll rendelkezésünkre.

A beavatkozás helyi érzéstelenítésben, teljesen fájdalommentesen történik, és az adott terület nagyságától függően 1-2 órát vesz igénybe.

Az érzéstelenítés után egy kis bemetszéssel felnyitjuk az érintett ínyszakaszt, majd ezen a csontablakon keresztül helyezzük be a csontpótló anyagot (szintetikus csontgraftot) a megfelelő helyre.

Nagyobb csonthiány esetén a csontpótlást általában saját csont átültetésével végezzük. Ebben az esetben általában az állcsont hátsó részéről vesszük ki a szükséges méretű csontblokkot, melyet titáncsavarokkal rögzítünk a kívánt helyre.

A behelyezett csontpótló anyagot speciális membránnal fedjük be és védjük, majd az ínyt varratokkal zárjuk.

A beültetett csont serkenti az új csontszövet képződését az adott területen, és általában 4-6 hónapra van szükség, amíg a behelyezett anyag szervül, és megfelelő szilárdságú, terhelhető csonttá alakul.

28 jún, 2023

Milyen előnyökkel jár a digitális implantáció?

A fogbeültetés a ma elérhető legkorszerűbb és legeredményesebb fogpótlási eljárás, amely lehetővé teszi az elveszett fogak helyreállítását. A hagyományos implantációs technológia időnként kihívással járhat, különösen bonyolult anatómiájú páciensek esetében, amikor a műtéti… Tovább
13 jan, 2022

Fogbeültetés vágás és fájdalom nélkül

A SMART GUIDE-dal, ezzel az új digitális fogbeültetési eljárással minden eddiginél gyorsabban és kényelmesebben és kisebb műtéti beavatkozással és kockázattal kaphatunk implantációs fogpótlást! A csúcsmodern 3D technológiával vezérelt számítógépes-sablonos tervezés… Tovább
19 aug, 2021

A fogászati implantátum legnagyobb előnyei

Amikor elveszítjük fogunkat, fontos, hogy mielőbb gondoskodjunk a pótlásáról, hisz a tartós foghiányt nemcsak mosolyunk bánja, egészségünkre nézve is számos negatív következménye van. Ma már számos fogpótlási lehetőség közül választhatunk,… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük