Bár sok embernek már a szó puszta hallatán borzongás fut végig a gerincén, az igazság az, hogy napjainkra a gyökérkezelés is fájdalommentes, rutin fogászati beavatkozás, mely a legtöbb esetben sikeresen menti meg a fogat és állítja helyre annak teljes funkcióját. A köztudatban a gyökérkezelésnek igazságtalanul rossz híre van, és széles körben okoz indokolatlan félelmet a páciensek között. De vajon miért olyan ijesztő ez a kezelés? Blogunkban ennek járunk utána.
Félelem a fájdalomtól
A gyökérkezelést általában fájdalmas beavatkozásnak képzeljük, mivel a fog belső, érzékeny szöveteit érinti.
Az igazság az, hogy a gyökérkezelés éppúgy érzésteleníthető, és általában semmivel nem jár nagyobb fájdalommal, mint egy egyszerű fogtömés. Az esetleg hozzá kötődő fájdalom sem magának az eljárásnak, hanem a fogon belüli fertőzésnek köszönhető.
Azonban a gyökérkezelés alkalmazásával megszűnik a fájdalom, a gyulladás és a fertőzés, a fog a kezelés után pár napig, esetleg hétig még érzékeny lehet, de utána általában visszanyeri eredeti funkcióját.
Félelem az ismeretlentől
A „gyökérkezelés” szó sokaknak bonyolult, drasztikusan invazív beavatkozásként hangzik, hiszen a fog „gyökeréig hatol”.
Azonban, ha pontosan megértjük, hogy mi történik a beavatkozás során, és a fogorvostól részletes tájékoztatást kapunk a kezelés menetével kapcsolatban, az sokat segíthet a félelem csökkentésében.
Régi, rossz tapasztalatok és történetek
Sokan saját vagy mások által elmesélt rossz emlékeikre hagyatkoznak, amikor az érzéstelenítés még kevésbé volt hatékony, vagy a fogászati technológia nem volt olyan fejlett, mint napjainkban.
Korábban a gyökérkezelések egy része valóban sikertelennek bizonyult (különösen a több gyökércsatornával rendelkező rágófogak esetében), de ma már számos korszerű eszköz támogatja az eredményes gyökérkezelést: 3 dimenziós CBCT felvételek, gépi tágítóeszközök, elektronikus bemérő műszerek és mikroszkópos szemüveg (Loupe).
Így a beavatkozás tökéletesen fájdalommentes, precízebb, gyorsabb és hosszútávon is sikeres lehet.
Félelem a sikertelenségtől
Sokan úgy gondolják, hogy a gyökérkezelés eredménye kétséges, így miért szenvednének, ha végül úgyis foghúzásra kerül a sor.
Azonban napjainkban a gyökérkezelések 90-95 százaléka sikeres és nem jár együtt semmiféle utólagos szövődménnyel.
Félelem a sok fogászati látogatástól
A gyökérkezelés egy komplex, nagy alaposságot és precizitást igénylő beavatkozás, amely az adott fog anatómiájától és állapotától függően több alkalmat vesz igénybe.
Míg a metsző-és szemfogak egy, a nagyőrlő fogak akár 3-4 gyökércsatornával is rendelkeznek.
A kezelés során el kell távolítanunk az érintett fogbélből az elhalt vagy fertőzött szöveteket, majd alaposan meg kell tisztítani, végül pedig sterilen lezárni a fog gyökércsatornáit, és csak ezután kerülhet sor a fedőtömés elkészítésére. Szükség esetén – ha az szerkezetileg meggyengül – a fogat koronával is védeni kell, így a fogászati korona elkészítésével is kalkulálnunk kell.
Bár a gyökérkezelés valóban több látogatást igényelhet, érdemes szem előtt tartani, hogy a beavatkozás célja a fog megmentése. A gondos és alapos kezelésnek köszönhetően a gyökérkezelt fog még hosszú éveken át elláthatja funkcióját, így elkerülhető a foghúzás és a későbbi, bonyolultabb fogpótlások szükségessége.
Ha gyökérkezelésre van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal! Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/