fogkő eltávolítás
No Comments

A fogkő nem csupán esztétikai probléma, ráadásul nem is mindig látványos. Kialakulása súlyos egészségügyi következményekhez vezethet.

Blogunkban bemutatjuk, hogyan járulhat hozzá a fogkő a fogínygyulladás, a fogszuvasodás  és más szájüregi betegségek kialakulásához.

 

Mi a fogkő?

A fogkő erősen a fogak felszínére tapadt, ásványi anyagok halmaza, megszilárdult bakteriális lepedék. 70-80%-ban szervetlen sókból áll, amelyeknek kb. 40%-a kalcium, 20%-a foszfor, a többi pedig nátrium, mangán, karbonát és fluor.

 

Hogyan képződik a fogkő?

Fogkő akkor képződik, amikor a lepedéket, a baktériumokból, nyálból és ételmaradékokból álló ragadós anyagot nem távolítjuk el megfelelően és ez a plakk a nyálban lévő ásványi sók kicsapódása révén megszilárdul.

Egy grammnyi lepedékben körülbelül egy százmilliárd baktérium található.

Az összes baktériumot a legalaposabb fogmosással sem tudjuk és nem is szükséges elpusztítani, mivel legtöbbjük hasznos feladatot lát el; erősíti az immunrendszert, szabályozza a szájüreg pH-értékét, védelmet nyújt a kórokozókkal és a savakkal szemben, támogatva a fogak, az íny és a nyálkahártya egészségét.

Nyálunk pH-ja befolyásolhatja a lepedék mennyiségét és képződési sebességét.

Ez a folyamat az ínyvonal felett és alatt egyaránt előfordulhat, és különböző problémákat okozhat attól függően, hogy hol helyezkedik el.

 

Hogyan lehet felismerni a fogkövet?

A fogkövet és a lepedéket sokan összetévesztik, holott a kettő nem ugyanaz.

A lepedék a baktériumok és ételmaradékok színtelen, ragacsos rétege, biofilmje, mely egy ideig fogmosással is eltávolítható. Ezzel szemben a fogkő szilárd, kemény, sárgás vagy barna színű lerakódásként ismerhető fel a fogakon leginkább az ínyvonal közelében.

 

Néhány jel, amely segíthet a fogkő felismerésében:

  • Látható lerakódás

A fogkő szilárd lerakódásként jelenik meg a fogakon, különösen az ínyvonal közelében, de megtelepedhet alattomosan az íny alatt is.

Színe a korától és az elfogyasztott színező hatású ételektől vagy dohányzástól függően fehér, sárga, barna vagy fekete lehet.

  • Érdes felület

A nyelvünket végig húzva a fogakon, annak felülete érdesnek és egyenetlen tapintásúnak tűnik.

  • A fogszín változása

A fogkő a fogak színének megváltozását okozhatja, összességében sárgássá vagy barnává teheti őket.

  • Tartós rossz lehelet

A fogkő gyakori kísérője a rossz lehelet, mivel a porózus szerkezet ideális környezetet biztosít a baktériumok elszaporodásához, melyek kellemetlen szagú bomlástermékeket, például kénvegyületeket termelnek.

A fogkő irritálhatja a fogínyt, amely vérzést okozhat fogmosás vagy fogselyemhasználat közben.

 

Hol rakódhat le a legtöbb fogkő?

  • Az alsó metszőfogak belső (nyelv felőli) felszínén

Ez azért van, mert itt található a nyálmirigyek kivezetőcsöve, ami nagy mennyiségű ásványi anyagot juttat a szájüregbe, elősegítve a fogkő képződését.

  • A felső őrlőfogak külső (pofa felőli) felszínén

Itt is jelentős nyálmirigy található, amely növeli a fogkőlerakódás esélyét.

  • A fogak közötti területeken

Mivel ezeken a területek nehezebben tisztíthatóak, hajlamosabbak a lepedék felhalmozódására, különösen, ha nem használunk fogselymet se.

  • Fogszabályzó készülékek, hidak és fogpótlások (koronák, hidak) környékén

A fogszabályozó készülékek és fogpótlások gyakran megnehezítik a megfelelő tisztítást, amely szintén hozzájárulhat a fogkőképződéshez

  • A fogíny alatt

Sajnos fogkő rejtve, észrevétlenül akár az íny alatt is keletkezhet. Ezek eltávolítása azonban különösen fontos a fogínygyulladás és fogágybetegség kockázata miatt.

 

A fogkő következményei

Kezelés híján a fogkőlerakódás számos orális problémát okozhat.

Mivel gátolja a fogak hatékony tisztítását, elősegíti a fogszuvasodás kialakulását. De ezen túl a fogkő ideális talajt biztosít a baktériumok szaporodásának is. Mivel szervezetünk szeretne megszabadulni tőlük, immunrendszerünk védekező sejteket szabadít fel, amelyek gyulladást okoznak a fogak körüli területeken. Ennek következtében az íny megduzzad, vörössé válik, eltávolodik a fogaktól, kis tasakokat hozva létre, amelyekben még több baktérium telepszik meg és folyamatosan pusztítja a fogágyat (https://oralcentrum.hu/a-fogagybetegseg-harom-lepcsofoka/) .

Ez a fertőzés végül megtámadja fogakat tartó szöveteket és csontokat is, amitől a fogak kilazulnak, majd el is veszíthetjük (https://oralcentrum.hu/a-fogvesztes-6-oka/)  őket.

 

Fogkőre hajlamosító tényezők

A genetikától a szájhigiéniáig a fogkőképződést számos egyéni tényező befolyásolja, ezért nem mindenki egyformán hajlamos rá. Nézzük a leggyakoribbakat:

A rendszeres és alapos fogmosás, valamint a fogselyem használatának hiánya lehetővé teszi a lepedék felhalmozódását, amely idővel fogkővé szilárdulhat.

  • Táplálkozás

A magas cukor- és keményítőtartalmú ételek fogyasztása elősegíti a lepedék képződését, mivel remek táptalajt biztosítanak a baktériumoknak.

  • A nyál összetétele

Egyes genetikai adottságok, például a nyál pH-értéke, valamint a nyálban található ásványi anyagok (például kalcium és foszfát) mennyisége is befolyásolhatja a fogkő képződésének sebességét.

A dohánytermékekben lévő anyagok hozzájárulnak a lepedék és a fogkő felhalmozódásához.

  • Szájszárazság (xerostomia)

A csökkent nyáltermelés nem mossa le hatékonyan a lepedéket és a baktériumokat a fogakról, ami növeli a fogkőképződés kockázatát.

  • Fogszabályzó és fogpótlások

A fogszabályzó készülékek és a fogpótlások körül nehezebb tisztán tartani a fogakat, ami elősegítheti a lepedék és a fogkő lerakódását.

 

A fogkő megelőzése

Mint mindig, a legjobb védekezés a megelőzés, ezért minden étkezés után, de legalább naponta kétszer két percig alaposan mossunk fogat és használjunk fogselymet is.

A kiegyensúlyozott étrend és a cukrok, keményítőtartalmú ételek, és szénsavas italok korlátozása segít megakadályozni a fogkövet vagy csökkenti annak mértékét.

Ha egészséges a fogínyünk, akkor is legalább évente egy- két alkalommal javasolt a fogorvosi ellenőrzés és a professzionális fogtisztítás, fogkőeltávolítás.

Amennyiben dohányzunk, várandósak vagyunk, a változó korba léptünk, fogszabályzót viselünk vagy fogágybetegségünk van, ennél gyakrabban, 3-4 havonta érdemes részt vennünk egy fogkőeltávolításon.

 

Hogyan zajlik az ultrahangos fogkőeltávolítás?

Az ultrahangos fogkőeltávolítás hatékonyan és kíméletesen távolítja el a fogakról a fogkövet és teljesen biztonságos fájdalommentes kezelési mód. (Egyéni érzékenység esetén kérhető helyi érzéstelenítésben is végezhető.)

A fogkő-eltávolító készülék, az ultrahangos depurátor magas frekvencián rezegve porlasztja a vizet, és az eközben képződő apró légbuborékok tördelik szét és pattintják le a fogakhoz tapadt fogkövet.

A fogkőleszedést követően a fogakat polírozó kefével és pasztával tesszük még simábbá és fényesebbé.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük