Ha baktériummentes, gondolnánk, holott ez távol áll az igazságtól.
Az egészséges szájüregben is kb 300 különböző típusú baktérium található, megfelelő egyensúlyban ők alkotják a normál, egészséges szájflórát. Probléma csak akkor van, ha ezen mikroorganizmusok egyensúlya megbomlik és a szájüreg védetlenné válik a kórokozó baktériumokkal szemben.
Amikor megszületünk, a szájflóránk még teljesen mentes a különböző mikroorganizmusoktól, ezek fokozatosan telepednek meg benne.
Nem minden baktérium kórokozó. Vannak, amelyeknek épp az a feladatuk, hogy elpusztítsák a közéjük kerülő ártalmas baktériumokat, emiatt fontos szerepük van az immunrendszer egészséges működésében.
A szájflóra megfelelő egyensúlya esetén a betegségeket (pl. fogínygyulladást, fogszuvasodást) okozó kártékony baktériumok nem tudnak elszaporodni.
Milyen az egészséges szájflóra?
- az íny színe világos rózsaszín
- az ínyen nincsenek vörös duzzanatok
- az íny feszesen tapad a fogakra
- az íny soha nem vérzik (fogmosáskor sem)
Mi billentheti ki a szájflórát egészséges állapotából?
A szájüregünk mikroflórája sosem állandó, a jó és rossz baktériumok arányát számtalan dolog befolyásolja: az elfogyasztott ételek és italok kémhatása, dohányzás, nyálunk összetétele, immunrendszerünk állapota, szájhigiénia stb.
A cukros és feldolgozott ételek, finomított szénhidrátok, a szénsavas italok (még a cukormentes fajták is!) és a dohányzás mind megváltoztathatják ezt a szájkörnyezetet, megkönnyítve a „rossz” baktériumok elszaporodását.
De akár egy nagyobb fogászati beavatkozás is megzavarhatja a normál száj mikrobiológiáját, akárcsak a műfogsor vagy a fogszabályozó készülék.
Hogyan lehet megőrizni a szájflóra egyensúlyát?
A megfelelő szájhigiénia alapja, hogy legalább naponta kétszer, reggel és este mossunk fogat, használjunk fogselymet és fogköztisztító kefét is. Ez megakadályozza a lepedék lerakódását, a baktériumok elszaporodását, valamint a fogkőképződést és segít megőrizni az egészséges szájflórát.
Fontos, hogy a fogmosás ne közvetlenül étkezés után történjen. Az ételek és italok (különösen a savasabbak, mint a tea, kávé vagy a szénsavas üdítők) felborítják és átmenetileg megemelik a szájüreg pH-egyensúlyát, és felpuhítják, sérülékenyebbé teszik a fogzománcot.
Épp ezért, étkezés után érdemes 30-40 percet várnunk a fogmosással, amíg a szájüreg pH-értéke visszaáll a normál egyensúlyi állapotába.
Addig is segíthet a tiszta vízzel való öblögetés, vagy a cukormentes rágó, mely fokozza a nyáltermelést és csökkenti a savtartalmat, hozzájárulva a fogzománc védelméhez.
Érdemes odafigyelni a táplálkozásra is; cukros üdítők helyett fogyasszunk szénsavmentes ásványvizet, a feldolgozott ételek és szénhidrátok helyett pedig iktassunk be minél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát.
Használjunk-e szájvizet?
Bár a drogériákban és a patikákban számtalan különböző szájvíz között válogathatunk, a fogorvosok többsége mégsem javasolja a mindennapi használatot.
Mivel a szájvizek többsége antibakteriális hatású, könnyen felboríthatják a szájflóra kényes egyensúlyt, megsemmisítve a hasznos baktériumokat is.
Épp ezért szájöblítőket inkább csak fogorvosi és szájsebészeti beavatkozások után, vagy fogínygyulladás és afta esetén fertőtlenítés és gyulladáscsökkentés céljából használjunk, legfeljebb 1-2 hétig, hogy mielőbb visszaálljon a szájflóra természetes egyensúlya.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/