Fogorvos
No Comments

Ha hónapok óta hullik a hajunk, ismeretlen eredetű ízületei fájdalmak, emésztési panaszok vagy bőrtünetek kínoznak minket, érdemes részt vennünk egy fogászati góckutatáson.

Egy beteg fogból fájdalom és egyéb helyi tünetek nélkül is kialakulhat olyan góc, amely baktériumok toxinjait szórja szét a szervezetünkben távolabbi helyeken okozva megbetegedéseket.

 

Mit nevezünk fogászati gócnak?

 

A fogászati góc egy olyan körülhatárolt – gyakran tünetmentes – krónikus gyulladás a szájüregben, ahonnan a baktériumok, és azok méreganyagai a vér- és a nyirokkeringés útján eljuthatnak a szervezet más, távolabbi területeire és másodlagos megbetegedésként ott okoznak tüneteket.

A fogászati góc alattomos betegség, akár évekig terhelheti szervezetünket, míg fény derül a kiváltó okra. Az eredeti, kiváltó gyulladás, azaz beteg fog ugyanis általában nem fáj, ám a kórokozókkal folytatott hiábavaló küzdelem legyengíti az immunrendszert és a távolabbi tünetek mellett fáradékonyságot, valamint állandó rossz közérzetet okoz.

Ezért (is) olyan fontos a rendszeresen beiktatott fogászati kontroll, hisz egy góc felfedezése. régóta húzódó egészségügyi panaszokra deríthet fényt.

 

Mikor menjünk góckutatásra?

 

Ha régóta fennálló panaszaink a szakorvosi kezelések ellenére is megmaradnak, vagy a visszatérnek, esetleg az orvos sem tud rá választ adni, honnan erednek, mindenképpen érdemes elmennünk egy góckutatásra.

Az alábbi tünetek gyakran gócbetegséget jelezhetnek:

 

  • Bőrproblémák (pl. ekcéma, hajhullás, foltos kopaszodás, kiütések, bőrelváltozások, pattanások)
  • Szemproblémák (pl. kötőhártyagyulladás)
  • Mozgásszervi panaszok (pl.) ízületi gyulladások, reumatikus fájdalmak
  • Emésztőrendszeri panaszok (pl. gyomor és nyombélfekély, Crohn betegség)

 

 

A fogászati góc fogászati lehetséges kiváltó okai

 

  • Fogágybetegség vagy krónikus fogínygyulladás
  • Elő nem tört fogak (pl. impaktált bölcsességfog)
  • Implantátum környéki gyulladás (periimplantitis)
  • Ciszta, tályog, granuloma
  • Elhalt fog
  • Nem megfelelően gyökérkezelt fog (feltáratlan gyökércsatorna, túl rövid gyökértömés vagy túltömött foggyökér)
  • Visszamaradt foggyökér

 

 

Góc a szájüregen kívül testünk más szerveiben is kialakulhat, például a manduláknál, húgy-és ivarszerveknél, a középfülben vagy az arcüregben, ám a fogászati eredetű gócok előfordulása kiemelkedően magas.

 

Hogy zajlik a fogászati góckutatás?

 

A góckutatás a szájüreg fizikai vizsgálatával kezdődik, ahol megvizsgáljuk a fogak az íny, a nyálkahártya, nyelv, valamint a nyirokcsomók állapotát. Ezt követi a vitalitásvizsgálat, ahol a fogbél és fogidegek tesztelésével esetlegesen elhalt fogakat keresünk.

Az utolsó lépés a képalkotó vizsgálat, mely állhat digitális panoráma röntgenből vagy a korszerűbb 3D CBCT röntgenfelvételből is. Ez utóbbi 3 dimenzióban, jóval nagyobb felbontásban és sokkal precízebben mutatja meg a fogak és az állcsontok legapróbb részleteit is, így fényt deríthet a nehezen azonosítható fogászati gócokra is.

 

Klinikánk a legmodernebb, minimális sugárterhelésű CB CT-vel van felszerelve, így góckutatás esetén vagy egy komolyabb szájsebészeti beavatkozás előtt minden előzetes vizsgálatot helyben el tudunk intézni!

 

 

A góc kezelése

Ha bebizonyosodott, hogy panaszainkat valamilyen fogászati góc okozza, az elsődleges szempont mindig a konzerváló kezelés, azaz a fog megtartása (pl. gyökérkezeléssel, parodontológiai kezeléssel stb.). Amennyiben erre már nincs lehetőség, sor kerülhet a fog eltávolítására, majd a megfelelő fogpótlás elkészítésére.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

22 júl, 2021

Hogyan ne válassz fogorvost?

Ha még mi sem találtuk meg az igazit, és már a sokadik fogorvosban csalódtunk és számos rendelővel szereztünk rossz tapasztalatot, akkor adunk néhány szempontot, milyen hibákat ne kövessünk el újra,… Tovább
28 aug, 2022

Ha kiesett a tömés…

Nem kellemes érzés egy jóízű étkezés közben fogtömésre harapni, de ha van tömött fogunk ez bármikor előfordulhat.   Az első pillanat a meglepetése: mi ez az idegen anyag a szánkban?… Tovább
30 nov, 2022

A szájszárazság hatása fogainkra

Ki gondolná, hogy a nyálmirigyek akár 2 liter nyálat is termelhetnek naponta? Ez nem véletlen, nyálunk több fronton is komoly szerepet tölt a szervezet egészséges működésének megőrzésében. Ezért is fontos,… Tovább
17 ápr, 2023

4 tévhit a fogfehérítéssel kapcsolatban

A fogszín egy velünk született tulajdonság, ha szerencsések vagyunk fehér, ha kevésbé, akkor sárgásabb fogakat örököltünk. Persze az örökölt hófehér fog sem garancia az élethosszig tartó varázslatos mosolyra, mivel a… Tovább
31 aug, 2023

Fogászati granulóma: tünetek, okok és kezelés

A fogászati granuloma gyakorlatilag egy a foggyökér csúcsa körül képződött gennyzacskó, mely gyakran tünetmentesen fejlődik tovább egyre nagyobb méretű cisztává, anélkül, hogy bármilyen tünetet vagy panaszt okozna.     A… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük