Fogfájás
No Comments

Fogfájás: Fájdalom fogtömés, gyökérkezelés, fogpótlás után

Biztos ismerős az a felszabadító megkönnyebbülés, ami a fogorvosi rendelőből kilépve önt el bennünket, hogy végre túl vagyunk a kezelésen és végre minden rendben.

Egészen addig, amíg az érzéstelenítés elmúltával, vagy néhány órával később, ismét kopogtat a fájdalom a frissen kezelt fogban.

Ne essünk kétségbe, a kezelés utáni fájdalom vagy érzékenység az esetek többségében teljesen normális, pár nap alatt múló jelenség! Elmondjuk, hogy mikor nem.

 

Ha tömés után fáj a fog

A fogtömést vagy fogtömés cserét követő pár napos érzékenység vagy fájdalom teljesen normális reakció – amennyiben a fájdalom nem fokozódik és nem folyamatos.

A fog számára a fogtömés egyfajta trauma, és időre van szüksége a regenerációhoz, mely akár napokig, hetekig is eltarthat, majd szép lassan, fokozatosan megnyugszik.

Mindez persze a kezelt szuvasodás mértékétől és egyéni érzékenységtől is függ, de nem kell megijednünk, ha a kezelés után a frissen tömött fog hidegre, melegre, rágásra, esetleg nyomásra átmeneti érzékenységet mutat.

Ha viszont a fájdalom fokozódik, tartóssá válik, éjszaka is jelentkezik, sőt a fájdalomcsillapítókra sem reagál, mielőbb menjünk vissza a fogorvosunkhoz!

 

Ha gyökérkezelés után fáj a fog

A gyökérkezelés után is előfordulhat fájdalom és érzékenység. A páciensek részéről gyakran felmerülő kérdés, hogy mitől fáj a fog, hiszen már nincs benne ideg.

Tudnunk kell, hogy ilyenkor nem maga a fog fáj, hisz abból valóban eltávolítottuk az ideget, és a kitisztított, gyökértöméssel lezárt fogban a gyulladást már nem táplálja semmi. Viszont a fogat körülvevő szövetek még gyulladásban lehetnek, ennek megszűnéséhez időre van szükség.

Ilyenkor a fájdalom napról napra csökken, és amíg teljesen megszűnik, szükség esetén pár szem fájdalomcsillapítóval kezelhető.

Ritkán, bonyolult anatómiai helyzetű, több csatornás (kis-és nagyőrlő) fogak esetén előfordulhat, hogy nem sikerül megtalálni és feltárni minden gyökércsatornát.

Ilyen esetben a fogban rejtve maradt gyulladt idegtartalom továbbra is fájdalmat okoz, amivel érdemes mielőbb újra fogorvoshoz fordulni.

 

Ha a fog ráharapásra érzékeny – fogfájás

Közvetlenül a fogtömés után előfordulhat, hogy ráharapásra érzékeny marad a fog, ha egy ponton a szükségesnél magasabb maradt a tömés, vagy túlságosan közel van az idegkamrához.

A frissen gyökérkezelt fogak esetében is jelentkezhet átmeneti ráharapási érzékenység, ez természetes reakció, mely általában napokon belül elmúlik.

Ugyanakkor rágásra és ráharapásra érzékenység, fájdalom oka lehet az is, hogy a fog már nem él (észrevétlenül elhalt vagy gyökérkezelt) és a gyökércsúcs körül, illetve a fogak tartószöveteiben gyulladás van.

Ilyen esetben mielőbb érdemes felkeresni fogorvosunkat, aki elvégzi a fog gyökérkezelését, illetve a régi gyökérkezelés cseréjét. Komolyabb elváltozás esetén kisebb szájsebészeti beavatkozásra is szükség lehet.

 

Fogfájás: Ha a fog a korona alatt érzékeny

Amennyiben fogunk nem gyökérkezelt, és korona kerül rá, a fog előkészítése, lecsiszolása, illetve a korona felragasztása után néhány napig tapasztalhatunk érzékenységet a fogban. Ez az ún. „csiszolási trauma”, melyet a csiszolás során megnyíló idegcsatornák átmeneti érzékenysége okoz, és idővel általában regenerálódik, a fájdalom pedig magától elmúlik.

Amennyiben a fájdalom nem enyhül, vagy rosszabbodik, mindenképp keressük fel a fogorvosunkat, mert a fogunk valószínűleg gyökérkezelésre szorul.

Ha egy régebbi korona alatt kezd érzékeny lenni a fog, az a még élő fog esetén jelezhet fogszuvasodást, vagy ha gyökértömött  a fog, akkor gyökércsúcs körüli gyulladást.

Ilyen esetben röntgenfelvétel alapján megállapítható, hogy milyen állapotban van a fog, illetve a gyökere, ez dönti el a további kezelést.

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Jelentkezzen be rendelőnkbe!

————————————————————————-

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

+36 70 904 4082

2030, Érd Angyalka u. 1/A.

21 febr, 2022

Ha fogtömés után fáj a fog

Fogtömés után, az érzéstelenítés elmúltával ismét rázendít a fogunk.. Hogy lehet ez? Több oka is lehet, de nyugodjunk meg, az esetek többségében az utófájdalom normális, és csak múló állapot.  … Tovább
23 szept, 2021

Miről árulkodik a fogfájás? 1. rész

Fogfájás: hidegre, melegre érzékeny fogak Kevés kellemetlenebb fájdalom van, mint a kínzó fogfájás - mégis ez az egyik leggyakoribb panasz, amivel a páciensek felkeresnek minket. Holott ez az élmény sok… Tovább
30 szept, 2022

Mitől válhat érzékennyé a fogunk?

Amikor az az első korty forró teáért vagy nyalásnyi fagyiért nyilalló fogfájással  fizetünk, akkor valószínűleg, mi is fogérzékenységgel küszködünk. Érzékennyé pedig akkor válnak a fogak, amikor a legfelső réteget képező… Tovább
15 jan, 2024

A stressz hatása a fogak egészségére

Fogfájást számos tényező okozhat, de kevesen gondolnánk a stressznek is köze lehet hozzá. Pedig korunk népbetegsége a szájüregi megbetegedéseknél is jelentős szerepet játszhat. Ha kortizolszintünk – azaz a stresszhormon szintje… Tovább
13 jan, 2023

Amikor éjszaka fáj a fog

 A fogfájás nappal is nagyon zavaró, sőt kínkeserves lehet, de az igazi gyötrelem az álmunkból felriasztó éjszakai fogfájás. Ha valaha már volt ilyenben részünk, akkor biztosan emlékszünk, mennyire féltünk az… Tovább
21 dec, 2023

Fogfájás vagy arcüreggyulladás?

Az arcüreggyulladás igen gyakori betegség, melyet az esetek többségében valamilyen vírusos vagy bakteriális légúti megbetegedés, esetleg allergia okoz, de akár fogászati eredetű oka is lehet. Mivel gyakran kíséri fogfájás, blogunkban… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük