Fogorvos
No Comments

„Sajnos az apám rossz fogait örököltem.” védekezünk sokan, pedig fogaink egészségéért nem csupán génjeink felelősek, hanem elsősorban mi magunk.

Ha tisztában vagyunk a szüleinktől örökölt rizikófaktorokkal, gondos szájápolással és rendszeres ellenőrzéssel könnyebben megelőzhetjük a betegségeket.

Blogunkban annak jártunk utána, hogyan befolyásolja a genetika a leggyakoribb szájüregi problémákat.

 

A genetika számos tulajdonságot meghatároz, így a hajszínünk és vércsoportunk mellett a fogaink és csontszerkezetünk fejlődését is, – kevésbé szerencsés esetben- hajlamosítva a különböző fogászati problémákra.

Ugyanakkor fogazatunk és ínyünk egészségét nagyban befolyásolják olyan életmódbeli tényezők is, mint a mindennapi szokásaink (pl. dohányzás, fogcsikorgatás), táplálkozásunk, és nem utolsó sorban a szájhigiéniánk.

Ezért a családi hajlamban keresni mentséget rendkívül félrevezető, hisz a kevésbé kedvező genetikai adottságok mellett is rendkívül sokat tehetünk szájüregünk egészségéért.

Örökölhető fogászati problémák

Az örökléssel kapcsolatos leggyakoribb szájüregi ​​problémák közé tartoznak a görbe fogak, a keskeny fogív miatti torlódás, a szám feletti fog, az anodontia (veleszületett foghiány), az ajak-és szájpadhasadék, illetve a fogágybetegségre vagy a fogszuvasodásra való hajlam.

Gyenge fogzománc

Attól függően, hogy a szüleinktől milyen géneket örököltünk, fogzománcunk szerkezete lehet vékonyabb és kiszolgáltatottabb vagy éppen erős és ellenálló a baktériumok támadásaival szemben. Ezáltal a kevésbé ellenálló fogzománccal rendelkező emberek hajlamosabbak a fogerózióra,  a fogkopásra, illetve a fogszuvasodásra, mint azok, akiknek ellenállóbb szerkezetű fogzománcot örököltek.

A fogzománc minősége határozza meg a fogaink színét is; ha fogaink vékonyabb zománccal alakultak ki, sötétebbnek vagy sárgásabbnak tűnnek. Ennek az az oka, hogy a fogak külső rétege, a zománc fehér színű, míg az alatta lévő réteg, a dentin világossárga árnyalatú. Ahogy a zománc vékonyodik, a dentin jobban láthatóvá válik, és sárguló mosolyt kölcsönöz.

Ínyrecesszió

A vékony íny – amely örökölhető – sérülékenyebb, és nincs elegendő ínyszövet a fogak és az alatta lévő idegek megfelelő fedéséhez és védelméhez.

Megfelelő szájhigiénia nélkül a vékony fogíny olyan fogászati ​​problémákhoz vezethet, mint például az ínyrecesszió, azaz a fogíny visszahúzódása a fognyakról, amely az íny rugalmasságának fokozatos elvesztése miatt bizonyos kor (35-40 év) felett eleve gyakori probléma.

Az átlagosnál vékonyabb fogíny hajlamosíthat a fogínygyulladás és a fogágybetegség kialakulására is, hisz káros baktériumok gyorsabban behatolnak az íny alá.

Csökkent nyáltermelés

A nyál több szempontból is fontos a fogak egészségének megőrzése végett. Először is, a nyálban lévő enzimek segítenek lemosni a fogakra rakódott lepedéket és megakadályozzák és semlegesítik a bomlás és a baktériumok által felszabaduló savakat. Emellett a nyál fontos ásványi anyagokat, például kalciumot és fluort juttat a fogakhoz, és segít pótolni a felszínen az elveszett ásványi anyagokat. Vannak, akik genetikailag hajlamosak a szájszárazságra,  és ez az egyik oka a fogszuvasodásnak.

Mikrobiom

Szervezetünkben több milliárd mikroorganizmus él, amelyek egy úgynevezett mikrobiomot alkotva fontos szerepet játszanak egészségünkben. A szájüregben található mikrobiom több, mint 700 különböző baktériumfajból tevődik össze, befolyásolva a fogak és a fogíny egészségét.

Vannak köztük „hasznos” baktériumok, amelyek támogatják a szájüreg védelmét és vannak káros baktériumok is, amelyek a szájüreg, a fogak és az íny betegségeiért felelősek.

Ha külső vagy belső tényezők (egészségtelen étkezés, elhanyagolt szájhigiénia, hormonok, stressz stb.) miatt felborul e baktériumok egyensúlya, a káros baktériumok elszaporodhatnak a szájában.

Ez alapvetően mindenkinél így van, de ami személyenként változik, az az immunválasz ezekre a baktériumcsoportra. Vannak emberek, akiknek erősebb az immunválasza, ellensúlyozva a fogszuvasodást, fogínygyulladást, míg másoknak gyengébb, és ez nagymértékben meghatározza fog-és ínybetegségek kialakulásának kockázatát.

Korai diagnózis

A megfelelő szájhigiénés szokások mielőbbi – lehetőleg még kisgyermekkorban való –   elsajátítása elengedhetetlen ahhoz, hogy minimalizáljuk a genetikai hajlam következményeit és megelőzzük a problémák kialakulását.

Ugyanígy fontos a prevenció is, azaz, hogy rendszeresen járjunk fogorvoshoz fogászati ​​ellenőrzés és fogtisztítás céljából. Ez a rutin lehetővé teszi az esetleges problémák korai felismerését, és a szükséges, kevésbé invazív kezelés elvégzését.

20 szept, 2022

Visszanő-e a „lehúzódott fogíny”?

Ínyrecesszióról akkor beszélünk, amikor az íny visszahúzódik a fognyakra, szabadon hagyva a foggyökeret. Ez esztétikailag sem kedvező látvány, de emellett sok kellemetlenséget is okozhat!   Ha a tükörbe nézve azt… Tovább
28 aug, 2022

Ha kiesett a tömés…

Nem kellemes érzés egy jóízű étkezés közben fogtömésre harapni, de ha van tömött fogunk ez bármikor előfordulhat.   Az első pillanat a meglepetése: mi ez az idegen anyag a szánkban?… Tovább
29 ápr, 2023

Mikor menjünk sürgősen fogorvoshoz?

A rendszeres fogászati szűréssel többnyire megelőzhetők a fájdalom miatt átvirrasztott éjszakák vagy a tipikusan hétvégére eső váratlan fogászati vészhelyzetek. Persze bármikor előfordulhatnak balesetek, amelyekre nem készülhetünk fel előre, a sportolás… Tovább
17 ápr, 2023

4 tévhit a fogfehérítéssel kapcsolatban

A fogszín egy velünk született tulajdonság, ha szerencsések vagyunk fehér, ha kevésbé, akkor sárgásabb fogakat örököltünk. Persze az örökölt hófehér fog sem garancia az élethosszig tartó varázslatos mosolyra, mivel a… Tovább
02 dec, 2021

Mikor egészséges a szájflóránk?

Ha baktériummentes, gondolnánk, holott ez távol áll az igazságtól. Az egészséges szájüregben is kb 300 különböző típusú baktérium található, megfelelő egyensúlyban ők alkotják a normál, egészséges szájflórát. Probléma csak akkor… Tovább
21 jún, 2022

Egészséges mosoly idős korban is 1.

Az idő múlása változást okoz testünkben, amely bizony fogainkat is érinti; egyes fogászati betegségek- pl. a fogágybetegség, fogszuvasodás- kockázata megnő. Az öregedő fogak az élet természetes velejárói, de ez nem… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük