A góc olyan betokozódott gyulladás, amely az immunrendszertől elzárt helyen található, és bár jelenlétük beindítja a szervezet immunválaszát, az immunrendszer mégsem tud megküzdeni vele. Ez a folyamatos és eredménytelen immunreakció számos különböző tünetet okoz a hajhullástól kezdve a bőrbetegségeken át az ízületi fájdalmakig.
Te is úgy gondolod, hogy ideje részt venni egy komplett fogászati vagy fül orr-gégészeti góckutatáson?
Szeretettel várunk rendelőnkben!
Gócbetegség alatt leggyakrabban fertőzéses eredetű gócot értünk.
Fertőzéses eredetű góc
A fertőzéses eredetű góc egy krónikus gyulladás a szervezetben, melyből a vér- és a nyirokkeringés útján baktériumok, és egyéb toxikus anyagok kerülnek ki, és jutnak el testünk távolabbi területeire, megbetegítve azt.
Maga a góc általában nem fáj, nem érzékeny, sőt gyakran teljesen tünetmentes, ám folyamatosan jelen lévő baktériumok, és az állandó immunreakció legyengíti az immunrendszert, így jelentős egészségügyi kockázattal jár.
A fertőzéses gócok leggyakrabban a fogakban, mandulákban, arcüregben, valamint a húgy-ivarszervekben fordulnak elő.
Nem fertőzés eredetű góc
A nem fertőzés eredetű gócok esetében a gócot valamilyen immunrendszert érintő betegség okozza; pl. autoimmun betegség, a daganatos megbetegedés, implantátum, szervátültetés.
Milyen tünetek utalhatnak a gócbetegségre?
- Hajhullás, foltos hajhullás, kopaszodás
- Fáradékonyság, levertség, alvászavar
- Hőemelkedés
- Krónikus fejfájás
- Szemgyulladás
- Vérszegénység
- Bőrkiütés, pikkelysömör, ekcéma
- Ismeretlen eredetű ízületi fájdalmak
- Nőgyógyászati betegségek
- Allergiás tünetek
Miért fontos a góckutatás?
Amennyiben felmerül a góc gyanúja mindenképp érdemes részt vennünk egy átfogó góckutatáson.
Ennek eredményeképp megtalálható a góctüneteket kiváltó valódi ok is, melynek kezelése végleg megszüntetheti panaszainkat.
Góckutatás digitális diagnosztikával
Mivel a góc többnyire panaszmentes, és gyakran a vér- és laborvizsgálati eredményeik sem mutatnak jelentős eltérést, a góc célzott képalkotó vizsgálatok és szakorvosok bevonásával szűrhető ki.
A fogászati és fül-orr-gégészeti góckutatásban hatalmas segítség lehet a rendelőnkben is megtalálható 3D CBCT készülék, mely olyan nehezen észlelhető gócokat is képes feltárni, amelyek a panoráma röntgen felvételen esetlegesen rejtve maradnak.
Fogászati góckutatás
A fog eredetű gócok aránya nagyon magas. Fogászati gócnak a szájüregben vagy az állcsontokban található krónikus gyulladás tekinthető, melyből időről időre baktériumok és toxinok kerülnek a véráramba.
- Szuvas fog
- Elrepedt fog vagy foggyökér
- Elhalt fog
- Ciszta, tályog a foggyökér körül
- Nem megfelelően gyökérkezelt fog (pl. felfedezetlen gyökércsatorna)
- Visszamaradt foggyökér
- Krónikus fogínygyulladás
- Fogágybetegség (csontpusztulás, parodontális tasak)
- Impaktált, előtörésre képtelen fog (pl. bölcsességfog)
- Implantátum körüli gyulladás
Ezek az elváltozások különböző klinikai, vitalitás, valamint képalkotó vizsgálatokkal (fogászati röntgen, panoráma röntgen, 3D CBCT felvétel) könnyen felderíthetők és kezelhetők.
Hogyan zajlik egy fogászati góckutatás?
A góckutatás során átvizsgáljuk a szájüreg, a fogak, a fogíny és a szájnyálkahártya állapotát. A vitalitás vizsgálat során kiszűrhetjük az elhalt, de még nem gyökérkezelt gócos fogakat is. A digitális röntgenfelvételek vagy CBCT felvételek segítségével pedig képet kapunk a krónikus csontban zajló, sokszor tünetmentes gyulladásokról is.
Fogászati góckutatás Érd
Fül-orr-gégészeti góckutatás
Fül-orr-gégészeti góc esetén a tünetek nemcsak a testünk távolabbi pontjain, de általában helyben is jelentkeznek, ezért a probléma könnyebben felfedezhető.
A fül-orr-gégészeti területen leggyakrabban előforduló fertőzéses gócok:
- Idült mandulagyulladás,
- Idült arcüreg- vagy orrmelléküreg-gyulladás
- Krónikus középfülgyulladás
A góc felfedezéséhez vagy kizárásához itt is megfelelő a képi diagnosztikai eszközökre (fiberoszkóp, endoszkóp, 3D CT), valamint tapasztalt szakorvosra van szükség.
Fül-orr-gégészeti góckutatás Érd