Diagnosztika a fogászatban
A pontos fogorvosi diagnózis felállításához nem mindig elegendő a manuális, fizikai vizsgálat.
A fogászati röntgen vagy CBCT felvétel segít a fogak, a fogíny vagy az állcsontok szabad szemmel nem látható betegségeinek és elváltozásainak diagnosztizálásában, a góckutatásban, valamint a megfelelő kezelések megtervezésében.
Fogászati röntgenfelvétel típusok
A fogászati röntgenvizsgálatoknak két típusa van: intraorális és extraorális.
Kisröntgen
Jól lokalizálható probléma esetén intraorális röntgent használunk, melynek készítése során a röntgenfilmet a páciens szájába helyezzük, a sugárforrás pedig azon kívül helyezkedik el.
Leggyakoribb típusa az ún. periapikális (kis)röntgen, ahol a cél általában kisebb, 2-3 fognyi terület részletes feltérképezése, és a fog koronájától a gyökér csúcsáig láttatja a fogat.
A kisröntgen az esetleges fogszuvasodás mellett megmutatja a fogban lévő töréseket, a fogíny valamint a gyökércsatornák állapotát, a gyökércsúcs körüli elváltozásokat, és a csontszerkezetet is.
Az intraorális röntgenek közé tartozik a röntgenfilmet tartó, műanyag “szárny” után “szárnyas” röntgennek nevezett kisröntgen is, mely a fogak íny feletti részére fókuszál és a szuvasodás mértékéről és kiterjedéséről ad részletesebb információt. Ez a felvétel is több fogat láttat, de itt az alsó-felső fogak együtt szerepelnek rajta.
A kisröntgen felbontása nagyobb, mint a panoráma röntgené, ugyanakkor a sugárterhelése a fogászati röntgenek közül a legkisebb.
Kisröntgen készítésére általában fogtömés, tömésscsere vagy gyökérkezelés előtt és után kerül sor.
Az extraorális fogászati röntgenek már kisebb felbontásban, de átfogóbb képet készítenek a szájüreg állapotáról; közéjük tartozik a panoráma röntgen vagy a fogszabályozáshoz használt teleröntgen is.
Mikor van szükség kisröntgenre?
- A foggyökér körüli gyulladások, ciszta, tályog gyanúja esetén
- Impaktált (előtörésben gátolt) fogak vizsgálata esetén
- A csontszerkezet feltérképezése céljából (pl. fogínysorvadás esetén)
- Gyökérkezelés előtt, valamint a gyökérkezelés utáni kontrollvizsgálat során
- A panoráma röntgenen látható elváltozások precízebb, részletesebb vizsgálata esetén
Mi a röntgenkészítés menete?
Az intraorális röntgen általában a fogorvosi székben ülve készül, melyhez a biztonság érdekében – a sugárterheléstől védő- ólomköpenyt kapunk.
A felvétel készítése alatt arra kell ügyelnünk, hogy a fogászati asszisztens által szánkba helyezett filmet mozdulatlanul tartsuk.
Fogászati röntgen, Érd központjában
Panoráma röntgen
A panoráma röntgenen (OP) a teljes alsó és felső fogsorról, az állcsontokról, valamint az orr- és arcüregről készített kétdimenziós felvétel, mely kevésbé részletgazdag, inkább átfogó információt ad a szájüreg állapotáról.
Komplexitása miatt szájsebészeti beavatkozások, fogszabályzás, implantáció előtt, valamint és góckutatás során alkalmazzuk.
Az állapotfelmérés és a lehetséges problémák kiszűrése miatt új páciensek esetén is nagyon hasznos.
Mikor van szükség panoráma röntgenre?
- Fogászati státuszfelvételnél- első vizit esetén
- Általános szájüregi vizsgálat esetén; a fogszuvasodás és egyéb rendellenességek (pl. ciszták) feltérképezése, valamint a gyökérkezelt fogak állapotának ellenőrzése céljából
- Rendszeres kontrollvizsgálatok esetén
- Góckutatásnál
- Rákszűrésnél
- Gyökérkezelt fogak vizsgálata esetén
- Fogbeültetésénél
- Fogeltávolítás előtt (a fog pozícióját ellenőrizve)
- Fogpótlás (ok) megtervezése esetén
- Fogágybetegség vizsgálata esetén
- A fogszabályozás megtervezésekor, nyomon követésekor
Mit mutat meg a panoráma röntgen?
- A szabad szemmel nem látható, rejtett fogszuvasodást
- A korábbi tömések alatt kialakult másodlagos szuvasodást
- Fogágybetegség esetén a fogak körül kialakult fertőzéseket vagy csontveszteséget
- A korábbi gyökértömések körül kialakult gyulladásos gócokat
- A szájüregi cisztákat
- A még át nem tört (impaktált) fogak (pl. bölcsességfogak) helyzetét
- Tejfoggal rendelkező gyermekek esetén a maradó fogak elhelyezkedését
A panoráma röntgen készítésének menete
A panoráma röntgen készítése történhet ülő vagy álló állapotban egyaránt és mindössze pár percet vesz igénybe.
A vizsgálat előtt el kell távolítanunk minden fémtárgyat (fülbevalót, szemüveget, piercinget vagy protézist), amely a kép minőségét megzavarná, illetve a biztonságunk érdekében ez esetben is ólomköpenyt kell viselnünk.
Az arcunkat egy fejrögzítőbe helyezve a metszőfogainkkal rá kell harapnunk egy harapásblokkolóra, majd a röntgengép félkörívben elhalad az arcunk előtt elkészítve a képet.
Ez idő alatt, pár másodpercig arra kell ügyelnünk, hogy a nyakunkat és fejünket mozdulatlanul tartsuk
Panoráma röntgen, Érd központjában
Mit jelent a digitális fogászati röntgen?
A modern, digitális fogászati röntgentechnika – szemben a hagyományos, analóg röntgenfelvételekkel – digitális szenzorokat használ, és a képeket digitális formában rögzíti és tárolja.
Az eljárás előnyei közé tartozik az alacsonyabb sugárterhelés, a gyorsabb képkészítés és az egyszerűbb adattárolás, illetve megosztás lehetősége. A digitális fogászati röntgen segíthet a pontosabb diagnózis felállításában is, mivel a digitális röntgenfelvétel számítógép segítségével tovább nagyítható, forgatható, azaz nagyobb felbontásban is megtekinthető.
Tudtad, hogy az Oralcentrum Szájsebészeti Klinika kiválóan felszerelt diagnosztikai eszközökkel rendelkezik?
Rendelőnkben bármilyen típusú röntgen felvétel elkészíthető; a 2-3 fogat ábrázoló kisröntgen, a panoráma röntgen (OP) és a 3D CBCT is.
Azokban az esetekben, amikor a kétdimenziós digitális röntgenfelvétel nem ad kellően részletes tájékoztatást, vagy nem állapítható meg pontosan a diagnózis, a fogászati CT felvétel segíthet a még pontosabb részletek kiderítésében.
Míg a röntgen egyetlen nézőpontból ad betekintést, azt is kiterítve, ezáltal némileg torzítva, a 3 dimenziós felvételeken a vizsgált terület körbejárható, és a takarásban lévő részek is jól kivehetők.
Mit jelent a CBCT?
A CBCT (Cone Beam Computed Tomography) vagy 3D CBCT a jelenleg legmodernebb, speciális, digitális röntgentechnológia, mely háromdimenziós képeket készít az állkapocsról és a fogakról.
A fogászati CT működése során körbe szkenneli a páciens fejét, miközben kúp alakú felvételeket készít róla. A kúp alakzatnak köszönhetően kevesebb fotó segítségével képes nagyobb felületeket vizsgálni, átfedések nélkül. Az elkészült képeket egy számítógépes szoftver illeszti össze, és 3 dimenziós modellé alakítja.
A CBCT legfőbb előnye a tűpontos diagnosztika: a 3D CBCT felvétel századmilliméteres pontossággal, 3 dimenzióban mutatja meg a páciens fogsorának és szájüregének legapróbb részleteit is, valamint az állkapocs csontállományának szerkezetét.
A technológiát – magas költsége miatt- egyelőre nem alkalmazzák rutinszerűen még a fogászati magánrendeléseken se, általában azokban rendelőkben érhető el, ahol szájsebészeti és implantológiai szakrendelés is működik.
A páciensek számára nagy előny, hogy ilyenkor nem kell másik helyszínre menni Ct vizsgálatra sem, a professzionális diagnosztika és a beavatkozás helyben elérhető.
Ez nem csupán kényelmesebb, de időtakarékos megoldás, hisz a kezelési terv felállítása is felgyorsítható.
CBCT-re többnyire komplex beavatkozások előtt van szükség, illetve amikor a panoráma röntgen és a kis fogröntgen nem adnak elég pontos képet.
Milyen esetben érdemes a 3D fogászati CT-t alkalmazni?
- Góckutatás során
- Ismeretlen eredetű szájüregi fájdalom eredetének felderítésénél (pl. bent rekedt foggyökérdarab)
- Bonyolult anatómiai helyzetű fogak gyökérkezeléseknél (rejtett gyökércsatornák felfedezéséhez)
- Bölcsességfog eltávolítás előtt (az idegek helyzetének pontos meghatározásához)
- Implantáció előtt (A csontállomány ellenőrzése céljából)
- Az állcsontban lévő kisebb törések vagy rendellenességek kimutatása céljából
Mi a CBCT készítés menete?
A CBCT felvétel készítése előtt el kell távolítanunk minden olyan tárgyat, amely akadályozhatja a képalkotást (fémtárgyak, a szemüveg, ékszerek, a hallókészülék, stb. )
A várandós páciensek esetén csak indokolt esetben kerülhet sor a CT-felvétel készítésére.
A felvétel 1-2 perc készítése fájdalomtól, illetve mindenféle kellemetlen élménytől mentes, és mindössze 1 percig tart. Ez idő alatt Ön nyitott térben, stabilan fixált, álló helyzetben foglal helyet, ezért nem kell tartani a klausztrofób érzéstől.
A minimális sugárterhelés ellen ólomköpeny biztosításával védekezünk.
A fogászati CBCT előnyei
Fogászati CBCT-nek számos előnye van a hagyományos képalkotási módszerekkel szemben:
- Precizitás
A CBCT háromdimenziós képet készít, lehetővé téve az állcsontok térbeli, valamint a legapróbb részleteket feltáró vizsgálatát. Ez segíthet pontosabb diagnózisok és precizebb kezelési tervek elkészítésében. - Kisebb sugárterhelés
A viszonylag kis területre koncentrált röntgensugarak és a digitális technológia jóvoltából fogászati CBCT felvétel során kibocsátott sugárzás egy teljes arckoponya vizsgálat esetén is tizedannyi, mint a hagyományos radiológiai vizsgálat során használt CT-k sugárdózisa - Kényelem és Gyorsaság
A CBCT felvételek gyorsan elkészülnek, és a páciensek számára kényelmesek. A vizsgálatok rendszerint pár percet vesznek igénybe. - Kiváló Minőség és Felbontás
A CBCT képek jó minőségűek és nagy felbontásúak, lehetővé téve a fogorvosok számára a részletes vizsgálatokat.
Klinikánk az egyik legkorszerűbb, minimális sugárterhelésű KAVO CBCT-vel felszerelt, így a szájsebészeti, implantológiai és egyéb komplikáltabb beavatkozás esetén is minden előzetes vizsgálatot helyben el tudunk intézni!
CBCT Érd