Fogorvos
No Comments

Fogaink egészsége általában szorosan összefügg általános egészségünkkel és közérzetünkkel, így elvesztésük életünk számos területére kihat.

A fogak elvesztése nemcsak az állkapocscsont recessziójához, emésztési zavarokhoz, alultápláltsághoz vezethet, de súlyos önértékelési problémákat is okozhat.

   

Egy-egy fogat elveszíthetünk fogszuvasodás vagy baleset következtében is, de a sorozatos fogvesztés oka általában a fogágybetegségekkel hozhatók összefüggésbe. A folyamat egy ártatlannak tűnő ínyrecesszióval (fogínyvisszahúzódással) indul, amikor a fogíny a fognyakról a foggyökér irányába visszahúzódik.

Amennyiben a fogíny nem tapad feszesen a fognyakra, már nem tudja maradéktalanul betölteni védelmi szerepét, így a fog körül megindulhat a fogkő-és tasakképződés, melyben az egyre szaporodó baktériumok folyamatos gyulladást tartanak fenn és pusztítják a fogakat körülvevő kötőszöveket és csontokat, elindítva a fogínysorvadást (paradontozis).

 

Bár a korral előre haladva bizonyos mértékig természetes, élettani folyamat, hogy a fogíny veszít feszességéből, zsugorodni kezd és fokozatosan visszahúzódik, mégis fontos rá odafigyelni, és időben közbe lépni, mivel a fogínysorvadás megfelelő kezelés nélkül a fogak meglazulásához és elvesztéséhez vezethet.

 

Mi okozza a fogínybetegségeket?

 

Hormonok

A hormonszint változásai miatt a nők jobban ki vannak téve a fogínybetegségeknek, mint a férfiak, különösen a pubertás kor, a várandósság és a menopaza idején. A változó kor idején pedig már nemcsak a fogínygyulladás fenyegeti őket, de az ösztrogénszint csökkenésével járó csontritkulás az állcsont sűrűségét is csökkentheti, csontveszteséget és ínyrecessziót eredményezve.

 

Genetika

Sajnos a fogínysorvadás kialakulásában a genetika is szerepet játszik; az átlagosnál vékonyabb ínyszövet és csontozat éppúgy örökölhető, mint a betegségre való hajlam, így még átlagos szájhigiénia miatt is kialakulhat a parodontozis.

 

Helytelen fogmosási technikák

A túl agresszív fogmosás nagyon káros lehet fogínyünk számára, mert könnyen az íny visszahúzódásához vezet, különösen, ha genetikailag gyengébb fogínyt örököltünk.

 

Rossz szájhigiénia

A fogínybetegségek kialakulásának egyik vezető oka az elégtelen szájhigiénia. Ha a fogmosás nem elég alapos vagy rendszeres, a fogakra tapadt lepedék megkeményedik és fogkövet képez. Az el nem távolított fogkő pedig fogínybetegséghez és fogínysorvadáshoz vezethet.

 

Dohányzás

A dohányzás az egyik legnagyobb rizikófaktor a fogágybetegségek kialakulásában, azáltal, hogy a dohányfüst csökkenti az ínytapadást, növeli a plakk-képződést, lassítja az íny keringését, fokozza a csontpusztulást.

 

Bruxizmus

Az éjszakai fogszorítás, fogcsikorgatás hatalmas terhelést ró a fogakra és azok tartószerkezetére, amely jelentősen növeli az ínyrecesszió kialakulását.

 

Rendezetlen fogsor

A torlódott vagy rosszul illeszkedő fogak nemcsak nehezebben (vagy sehogy sem) tisztíthatók meg teljes alapossággal, de extra terhelést is rónak egyes fogakra, ami végül fogíny recesszióhoz vezethet.

Ugyanúgy a nem megfelelően elkészített fogpótlások (hidak, koronák) és helytelenül illeszkedő fogsorok is veszélyt jelenthetnek az íny egészségére nézve.

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

14 márc, 2024

Mit kezdjünk a fogak közötti réssel?

A felső metszőfogak közt tátongó rés sokak számára zavaró, és gyakran nem is csak esztétikai hátrányokat okoz. Blogunkban elmagyarázzuk, mitől alakul ki a fogászati ​​diasztéma, milyen kockázatokkal jár együtt, illetve… Tovább
13 dec, 2021

Cukorba mártott ünnepek 2.

A „kísértések havában” se kell hátat fordítanunk minden csábításnak, elég, ha kicsit jobban odafigyelünk a fogápolásra. És persze az se mindegy, mibe harapunk bele- ha nem szeretnénk a fogászati ügyeleten… Tovább
25 febr, 2022

Mikor kell cserélni a régi töméseinket?

Nemcsak akkor, ha megfájdul a tömött fogunk! Természetesen a fájdalom és a fogérzékenység olyan figyelmeztető jel, ami mielőbbi beavatkozásra hívja fel a figyelmet. Vagyis nem érdemes halogatnunk a fogorvost, ha… Tovább
31 márc, 2023

Mikor van szükség fogászati góckutatásra?

Ha hónapok óta hullik a hajunk, ismeretlen eredetű ízületei fájdalmak, emésztési panaszok vagy bőrtünetek kínoznak minket, érdemes részt vennünk egy fogászati góckutatáson. Egy beteg fogból fájdalom és egyéb helyi tünetek… Tovább
30 nov, 2022

A szájszárazság hatása fogainkra

Ki gondolná, hogy a nyálmirigyek akár 2 liter nyálat is termelhetnek naponta? Ez nem véletlen, nyálunk több fronton is komoly szerepet tölt a szervezet egészséges működésének megőrzésében. Ezért is fontos,… Tovább
26 okt, 2022

A 3 legijesztőbb fogászati kezelés

Ha az alábbi kezelésekről hallunk, általában hideg borzongás fut végig a gerincünkön, netán rögtön társul is hozzájuk valamely rémtörténet, amit ismerősöktől hallottunk.  Pedig szakértő kezek közt, egy modern, jól felszerelt… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük