Fogaink egészsége általában szorosan összefügg általános egészségünkkel és közérzetünkkel, így elvesztésük életünk számos területére kihat.
A fogak elvesztése nemcsak az állkapocscsont recessziójához, emésztési zavarokhoz, alultápláltsághoz vezethet, de súlyos önértékelési problémákat is okozhat.
Egy-egy fogat elveszíthetünk fogszuvasodás vagy baleset következtében is, de a sorozatos fogvesztés oka általában a fogágybetegségekkel hozhatók összefüggésbe. A folyamat egy ártatlannak tűnő ínyrecesszióval (fogínyvisszahúzódással) indul, amikor a fogíny a fognyakról a foggyökér irányába visszahúzódik.
Amennyiben a fogíny nem tapad feszesen a fognyakra, már nem tudja maradéktalanul betölteni védelmi szerepét, így a fog körül megindulhat a fogkő-és tasakképződés, melyben az egyre szaporodó baktériumok folyamatos gyulladást tartanak fenn és pusztítják a fogakat körülvevő kötőszöveket és csontokat, elindítva a fogínysorvadást (paradontozis).
Bár a korral előre haladva bizonyos mértékig természetes, élettani folyamat, hogy a fogíny veszít feszességéből, zsugorodni kezd és fokozatosan visszahúzódik, mégis fontos rá odafigyelni, és időben közbe lépni, mivel a fogínysorvadás megfelelő kezelés nélkül a fogak meglazulásához és elvesztéséhez vezethet.
Mi okozza a fogínybetegségeket?
Hormonok
A hormonszint változásai miatt a nők jobban ki vannak téve a fogínybetegségeknek, mint a férfiak, különösen a pubertás kor, a várandósság és a menopaza idején. A változó kor idején pedig már nemcsak a fogínygyulladás fenyegeti őket, de az ösztrogénszint csökkenésével járó csontritkulás az állcsont sűrűségét is csökkentheti, csontveszteséget és ínyrecessziót eredményezve.
Genetika
Sajnos a fogínysorvadás kialakulásában a genetika is szerepet játszik; az átlagosnál vékonyabb ínyszövet és csontozat éppúgy örökölhető, mint a betegségre való hajlam, így még átlagos szájhigiénia miatt is kialakulhat a parodontozis.
Helytelen fogmosási technikák
A túl agresszív fogmosás nagyon káros lehet fogínyünk számára, mert könnyen az íny visszahúzódásához vezet, különösen, ha genetikailag gyengébb fogínyt örököltünk.
Rossz szájhigiénia
A fogínybetegségek kialakulásának egyik vezető oka az elégtelen szájhigiénia. Ha a fogmosás nem elég alapos vagy rendszeres, a fogakra tapadt lepedék megkeményedik és fogkövet képez. Az el nem távolított fogkő pedig fogínybetegséghez és fogínysorvadáshoz vezethet.
Dohányzás
A dohányzás az egyik legnagyobb rizikófaktor a fogágybetegségek kialakulásában, azáltal, hogy a dohányfüst csökkenti az ínytapadást, növeli a plakk-képződést, lassítja az íny keringését, fokozza a csontpusztulást.
Bruxizmus
Az éjszakai fogszorítás, fogcsikorgatás hatalmas terhelést ró a fogakra és azok tartószerkezetére, amely jelentősen növeli az ínyrecesszió kialakulását.
Rendezetlen fogsor
A torlódott vagy rosszul illeszkedő fogak nemcsak nehezebben (vagy sehogy sem) tisztíthatók meg teljes alapossággal, de extra terhelést is rónak egyes fogakra, ami végül fogíny recesszióhoz vezethet.
Ugyanúgy a nem megfelelően elkészített fogpótlások (hidak, koronák) és helytelenül illeszkedő fogsorok is veszélyt jelenthetnek az íny egészségére nézve.
Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!
Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!
☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/