Fogorvos
No Comments

A fogászati ​​héjak ideális megoldást kínálnak fogaink esztétikai hibáinak kiküszöbölésére. Eltüntetik a fogak formájának, színének vagy elhelyezkedésének apróbb tökéletlenségeit, és gyors, mégis hosszú távú megoldást nyújtanak a tökéletes mosolyhoz.

 

 

Az első benyomást mosolyunk, sőt egész arcunk harmóniájáról a frontfogaink adják, így ezek a fogak esztétikai szempontból is kiemelt figyelmet érdemelnek!

Lehet, hogy színükkel vagy formájukkal nem vagyunk elégedettek, esetleg egy váratlan baleset következtében esett csorba mosolyunkon – a fogászati héjak jóvoltából, mindez könnyen és gyorsan korrigálható!

 

 

Mik azok a fogászati héjak?

 

A fogászati héjak egyre népszerűbbek, hisz számos esztétikai és funkcionális problémára nyújtanak megoldást.

A fogászati héj a frontfogak elülső, ajak felőli felszínére helyezett pár tized milliméteres vékony lapocska, amely a fogak felszínére ragasztva elsősorban esztétikai problémák, valamint apró foghiányok, kisebb sérülések korrekcióját teszi lehetővé.

A héjak nagy előnye, hogy minimális preparálással, csiszolás nélkül képesek helyre állítani a kopott, letöredezett fogakat, kijavítani a fogak színét, alakját, méretét, tengelyállását,valamint eltüntetni a fogak közti réseket. Kisebb torlódás esetén pedig akár a fogszabályozás alternatívájaként is számolhatunk vele.

 

Mi a különbség a héj és a korona között?

 

A fogászati koronával szemben a héj nem borítja be a teljes fogat, csak az elülső felszínét ( valamint minimálisan az oldalsó és hátsó felszínt), ezért előkészítése jóval kevesebb (kb 0,5 mm) foganyagveszteséggel jár.

Fogászati héjat kétféle anyagból készíthetnek: kompozitból (direkt héj), melyet a fogorvos a rendelőben helyez fel a fogra, valamint a porcelán vagy kerámia héj (indirekt héj), mely ugyanúgy lenyomat alapján, fogtechnikai laboratóriumban készül, mint a korona, és ragasztással kerül a fogra.

A héjak segítségével kíméletesen érhetünk el rendkívül látványos, mégis természetes hatást, szabályossá és tökéletesen esztétikussá varázsolva mosolyunkat.

 

Mi az a direkt héj?

 

A kompozit héjat a fogorvos készíti el egy ülésben a rendelőben, és speciálisan rétegzett

fényre kötő, kompozit anyagból készül.

 

A fogfelszín megfelelő előkészítése után a tetszőlegesen formálható, lágy anyagot több rétegben visszük fel a fogra. A kompozit héj színét minden esetben úgy választjuk ki, hogy az tökéletesen illeszkedjen a fog eredeti színéhez. Ez gyakran csak több szín kombinációjával, egymásra rétegzésével érhető el, ám a végeredmény természetes hatású és észrevehetetlen.

 

A direkt héj előnyei és hátrányai

 

A direkt héj legnagyobb előnye, hogy nagyon kíméletes, és sok esetben nem igényel preparációt, vagyis a fogból csak minimális szövetet, vagy akár semmit nem kell eltávolítani.

Mivel bármikor tovább alakítható és kiegészíthető, sérülés esetén könnyen helyreállítható.

Tökéletes megoldás, ha kismértékű hibát kell csak korrigálni vagy a páciens semmiképp sem szeretne fogzománcot feláldozni, illetve, ha anyagilag egy kedvezőbb megoldást keresünk a kerámia héjakkal szemben.

Azonban anyagából adódóan a használat során kopik és a héj elszíneződhet, vagy a felszíne mattá válik, ezért időnként további polírozást és helyreállítást igényel.

 

Mikor érdemes direkt héjat választanunk?

 

  • Elszíneződött fogak esetén (pl. gyökérkezelés miatt elszürkült fog, zománchiba, fluoridveszteség)
  • Csorba, lepattant szélű fog korrekciója esetén ( amikor a fogból csak kis darabot kell pótolni)
  • Frontfogak, metszőfogak élpótlása esetén
  • Fogak közti rések zárása esetén

 

 

Mi az az indirekt héj?

 

A kerámia vagy porcelán héj a fogzománc pótlására alkalmazott legtermészetesebb, legélethűbb megoldás.

Speciális porcelánból, préskerámiából készül és rendkívül esztétikus és ellenálló a külső hatásokkal szemben.

A pár tized milliméteres vékony lapocska az előnytelen alakú, méretű vagy elhelyezkedésű frontfogak külső felszínére ragasztunk, hogy azt a kívánt színre, méretre és formára igazíthassuk.

A kerámiahéjat a fogtechnikus lenyomat alapján készíti el, emiatt minimum két ülésben készül.

A porcelánhéj hátránya, hogy a direkt héjnál némileg több (kb. 0.3-1 mm ) foganyag veszteséggel jár, ugyanakkor a koronánál még mindig jelentősen kíméletesebb.

A másik hátránya az ára, anyaga és előállítási technológiája miatt drágább, mint a direkt héj.

 

A porcelánhéj előnyei és hátrányai

 

A kerámiahéj színe és fényáteresztő képessége a megtévesztésig hasonlít a természetes fogakéhoz, ezáltal tökéletesen harmonizál a környező fogakkal.

Anyagánál fogva sokkal ellenállóbb, tartósabb a kompozitnál, magasabb esztétikai hatást nyújt, mint a direkt héj és nem színeződik el.

Ugyanakkor a kompozittal szemben a kerámiahéj sérülés esetén nem javítható, ilyenkor a teljes héj cseréjére van szükség.

Esetenként a héjak meglazulhatnak és le is eshetnek, ezért vigyáznunk kell rájuk. (A köröm vagy ceruzarágást el kell felejteni, ahogy a napraforgómag vagy pisztácia foggal feltörését is.)

 

 

Mikor érdemes kerámia héjat választanunk?

 

  • Amennyiben azonnali és látványos eredményt szeretnénk elérni
  • Kisebb kozmetikai hibáknál a fogszabályozás kiváltására
  • Fogak közötti rés (diastema) esetén
  • Letört, kopott fogak esetén
  • Zománchiba esetén
  • Elszíneződött, besárgult, gyökérkezelés miatt beszürkült fogak esetén, amikor a fogfehérítés már nem elegendő
  • Amennyiben a fogak méretét, vagy a köztük lévő szintkülönbséget szeretnénk korrigálni
  • Enyhén szabálytalan fogak, formai hibák esetén
  • Ha fiatalosabb, szebb, hollywood-i mosolyra vágyunk

 

Milyen esetben nem javasoltak a fogászati héjak?

 

  • A porcelán héjat csak a mosolyzónába, frontfogak esetén javasoljuk, őrlőfogakra nem alkalmas, ott koronát alkalmazunk
  • Erősen szuvas frontfogak, vagy nagy foganyaghiány esetén szintén inkább korona készítése javasolt
  • Éjszakai fogcsikorgatás (bruxizmus) esetén a héj könnyen megrepedhet, lepattanhat, ezért ilyenkor a héj mellé mindenképp javasolt éjszakai harapásemelő készülék.
  • Nagyfokú harapási rendellenesség esetén előbb a fogak szabályozása szükséges, majd ezt követően lehet héjakat alkalmazni

 

Szeretettel várjuk rendelőnkben egy állapotfelmérésen!

Forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk egy állapotfelmérésre, konzultációra!

☎ +36 70 904 4082
➴ 2030, Érd Angyalka u. 1/A.
📧 erdfogaszat@oralcentrum.hu
➣ https://oralcentrum.hu/kapcsolat/

31 márc, 2022

A felnőttkori fogvesztés 6 leggyakoribb oka

1. Fogínysorvadás Az időskori fogvesztés leggyakoribb oka nem a fogszuvasodás, hanem a fogínysorvadás és a fogágybetegség. Ilyenkor a kezeletlen fogínygyulladás terjed tovább a fogágy további szöveteire baktériumokkal teli tasakokat alakítva… Tovább
30 dec, 2023

Miről ismerhető fel az elhalt fog?

A fogak kemény anatómiai szervek, amelyek saját vérellátást igényelnek. Ha az őket ellátó ereket fizikai trauma vagy fertőzés éri, a belső részüket alkotó lágyszövetek sérülése a fogak halálához vezethet.     Hogyan… Tovább
28 júl, 2023

Magabiztos mosoly- CAD/CAM technológiával

A CAD/CAM technológia napjaink leginnovatívabb számítógépes fogpótlás tervező és gyártó technológiája, melynek segítségével tökéletes illesztésű, nanométeres pontosságú, természetesen élethű pótlások készülhetnek a páciensek számára.     Mi az a CAD/CAM technológia?… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük